Posts From Avtor

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Царице небесна: Пораката за спасение подразбира должност за сведочење

Денес во Италија и во некои други земи се слави празникот Вознесение Господово – рече папата Фрањо во недела 24 мај пред молитвата Царице небесна, која ја молеше од библиотеката

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ќе ја благослови Македонија со моштите на свети Кирил

Во недела 24 мај 2020 година во 10.45 минути, на празникот на Светите браќа Кирил и Методиј во пред Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје, Скопскиот бискуп и Струмичко –

Ватикан Вести

Папата Фрањо на младите спортисти: Спортот треба да биде мост на мирот

Папата Фрањо на 20 мај 2020 година на првата аудиенција после неколку месеци, ги прими младите спортисти, извести Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати честитки до новоименуваните архиереи на МПЦ – ОА г. Партениј и г. Григориј

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх. монс. д-р Киро Стојанов по повод именувањето на игуменот на Бигорскиот манастир, г. Партениј за Викарен епископ на Дебарско – кичевската епархија со

Вести Македонија

Честитка на епископот Стојанов до поглаварот на ИВЗ г-дин Реџепи по повод празникот Рамазан Бајрам

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх. монс. д-р Киро Стојанов, во негово лично име и во име на духовенството и верниците на Католичката Црква во Македонија по повод големиот

Ватикан Вести

Папата продолжува со реформите во Управата за добра на Светиот Престол

Папата Фрањо во среда 20 мај направи нов чекор во реорганизација на Управата за добра при Светиот Престол (АПСА), одредувајќи Центарот за обработка на податоци повеќе да не биде во

Ватикан Вести

Објавена книга со мисли на папата Фрањо за живот после пандемијата

Ватиканската издавачка куќа (LEV) ја објави книгата „Живот после пандемијата“ со осум текста од папата Фрањо, односно неговите говори и пораки во периодот од 27 март до 22 април, во

Ватикан Вести

Одбележување на пет годишнината од објавувањето на енцикликата „Лаудато Си“

Папата Фрањо на 17 мај 2020 на молитвата Ангел Господов го најави почетокот на Седимицата на „Лаудато Си, во која ќе се одбележи пет годишнината од излегувањето на неговата енциклика

Ватикан Вести

 Од целиот свет доаѓа благодарност за директниот пренос на утринските Литургии на Папата

Директниот пренос од утринските Литургиски славења на папата Фрањо привлече големо внимание, не само во Италија, туку и во целиот свет.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Молитвата ја отвора вратата на надежта

На третата Генерална аудиенција посветена на молитвата папата Фрањо истакна дека таинството на создаденото во нас треба да поттикне благодарност, едноставно затоа што постоиме. Мажите и жените кои молат веруваат