Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Над 100.00 луѓе досега му оддадоа почит на почит на Бенедикт XVI

Можноста да му се оддаде почит на почесниот папа Бенедикт XVI е до денес, среда 4 јануари 2023 година до 19.00 часот, а погребот е во четврток на плоштадот Свети

Ватикан Вести

Илјадници луѓе оддаваат почит на почесниот Папа Бенедикт XVI

Пред погребот во четврток, телото на почесниот папа Бенедикт XVI е изложено во базиликата Свети Петар, каде што верниците можат да му оддадат последна почит и да ги упатат своите

Ватикан Вести

Духовниот тестамент на почесниот папа Бенедикт XVI.

Текстот на духовниот тестамент, кој Јозеф Рацингер го напиша на 29 август 2006 година, го пренесуваме во целост.

Вести Духовност

Слово на живот, jануари 2023

,,Научете се да правите добро, барајте правда“ (Исaија 1,17).

Ватикан Вести

Телото на покојниот папа Бенедикт XVI е изложено во базиликата Свети Петар

Од понеделник во 9.00 часот, луѓето во базиликата Свети Петар можат да се простат од почесниот Папа кој почина на 31 декември 2023 година.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов повика на молитва за почесниот Папа Бенедикт XVI

По повод смртта на почесниот папа Бенедикт XVI, кој почина во сабота 31 декември 2022 година во 9.34 часот во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан, Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх

Ватикан Вести

Папата: Да ги довериме на Марија оние кои немаат мир

На светата Литургија на празникот Пресвета Богородица, Папата се помоли за оние кои веќе немаат сила да се молат, за погодените од војната во многу делови од светот, кои овие

Ватикан Вести

Папата: Да се соединиме во благодарноста кон Бога за дарот на Бенедикт XVI

Во пладневниот наговор во недела 1 јануари 2023 година, како и синоќа за време на Првата Вечерна за празникот Пресвета Богородица и на неделната света Литургија, папата Фрањо го спомена

Ватикан Вести

Папата се спомена на Бенедикт XVI благодарејќи му на Бога што го дарува на Црквата и светот

Со емоции се сеќаваме на неговата многу благородна, многу љубезна личност. Само Бог ја знае вредноста и силата на неговото застапништво, неговите жртви што ги принесе за доброто на Црквата.