Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Краков: Папата ја посети детската болница во Прокочим

Светиот Отец на 29 јули 2016 година попладне околу 16.30 часот ја посети детската болница во Прокочим го пречека болничкиот персонал и 50 мали пациенти со родителите

Ватикан

Папата до младите Кубанци: Љубовта секогаш гради

Папата Фрањо на 29 јули 2016 година испрати видео порака до младите Кубанци кои организирале сопствена средба на млади истовремено со онаа на светско ниво во Краков.

Ватикан

Папата на Крстниот Пат: Бидете предводници во служењето

Со прифаќањето на маргинализираниот кој е ранет во телото и со прифаќањето на грешникот кој е ранет во душата се покажува нашата веродостојност како христијанин,

Ватикан

Тивката и молитвена посета на Папата на Аушвиц

Папата Фрањо на 29 јули 2016 година го посети нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц-Биркенау местото каде што силите на Хитлер убиле повеќе од милион луѓе, главно Евреи.

Ватикан

Папата ги повика младите да не трчаат по „трговците со магла“

Папата Фрањо на средбата со младите пристигна со трамвај, а беше придружуван од лица со посени потреби. Откако пристигна во паркот Блонија папата Фрањо

Ватикан

Краков: Папата Фрањо го посети болниот кардинал Махарски

Папата Фрањо непланирано ја посети Универзитетската клиника во Краков за да го посетите и да моли за болниот 89 годишен кардинал Франчишек Махарски, поранешен надбискуп на Краков.

Ватикан

Кардинал Туран: Осудени сме на дијалог

Нема друго решение освен воспитување за култура на дијалог и средба – заклучи кардинал Жан Луис Туран, претседател на Папскиот совет за меѓурелигиски дијалог,

Ватикан

Папата Фрањо во Честохова: Бог мал, близок и конкретен

Бог нè спасува така што се прави мал, близок и конкретен. Пред сè Тој станува мал – рече папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше во манастирот во Јасна

Ватикан

Папата до младите: Кревајте врева цела ноќ

Папата Фрањо разговараше во директна видео врска со 90 илјади италијански млади учесници на Светскиот ден на млади (СДМ) во Краков, на „Празникот на Италијанците”,

Ватикан

Папата се сретна со полските епископи

Во касните попладневите часови во среда 27 јули 2016 година, првиот ден од Апостолското патување во Полска, папата Фрањо се сретна со полските епископи во краковската катедрала „Свети Станислав и