Archive

Врати се на почетна
духовнитекстови Размислување Свет

Велики Петок: За таинството на маката Исусова

Во таинството на Велики Петок нè воведува апостол Иван. Тој истакнува четири моменти за смислата на Велики Петок: натписот на крстот, исполнувањето на писмата, предавањето ученикот на Мајката и отвореното

Македонија

Во Скопје прославена Литургијата Вечера Господова

На Велики Четврток 24 март 2016 година во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје Литургијата Вечера Господова ја предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. Киро Стојанов

Ватикан

Папата обредот миење нозе го направи на азиланти

Иако сме различни, ние сме браќа и сакаме да живееме во мир – истакна Папата на предводејќи ја света Литургија на Вечерата Господова на Велики Четврток со барателите на азил.

Ватикан

Божјото милосрдие е неизмерно во средбата и простувањето

Папата Фрањо на светата Литургија за посвета на елеј во базиликата Свети Петар истакна дека Божјото милосрдие е неизмерно во средбата и простувањето. Свештениците ги предупреди на дигиталната виртуелна световност

Ватикан

Во Ватикан поставена статуа Исус како бездомник

Статуа на Исус во природна големина, во ликот на бездомник испружен на клупа, обвиткан со тенок покривач, под кој се гледа само стапалта со знаците на клинците

Македонија

Бискупот Стојанов ја предводеше Литургија со посвета на мирото

Во среда 23 март 2016 година, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов во концелебрација со презвитерите на Скопската бискупија,

Свет

Одборот за биоетика во Италија го осуди сурогат мајчинството

Изнајмената матка „е договор кој го повредува достоинството на жената и детето, бидејќи детето е подложно на отстапување како еден предмет. Одлучно не „за продажба и искористување на женското тело“.

Ватикан

Генерална аудиенција: Љубовта Божја е бескрајна

Светиот Отец во катехезата на Генералната аудиенција на 23 март на плоштадот Свети Петар заборуваше за светото тродневие. Велики четврток, петок и сабота овозможувајќи ни

духовнитекстови Размислување

Велики Четврток – споменден на Исусовата Последна вечера

Велики Четврток е споменден на Исусовата последна вечера. На Литургијата на таинствен начин се слави и обновува востановувањето на Евхаристијата и свештеничкото ракополагање

Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со хрватската амбасадорка во РМ Баришиќ

Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов, во вторник 22 март 2016 година во просториите на Ординаријатот, ја прими амбасадорката на Република Хрватска во Македонија,