Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Научете да правите добро

Бог “великодушно им простува” на оние кои се научиле да прават добро, она што не го простува е лицемерието и лажни светци, рече папата Фрањо на светата Литургија во вторникот

Ватикан

Папата ги прими во аудиенција епископите од Северна Африка

„Им благодарам на Црквата во Либија и на сите црковни заедници во Северна Африка за храброста и мирното присуство“, истакна папата Фрањо до епископите од Епископска конференција на земјите од

Ватикан

Папата Фрањо: Не судете

На светата Литургија во понеделникот во капелата на домот света Марта Папа истакна дека на христијанскиот пат се напредува ако се осудуваме самите себе, не судејќи и не озборувајќи ги

Ватикан

Недопустлива бруталност во Сирија и Ирак

Да им ја загарантираме својата ближина на луѓето во Сирија и Ирак кои страдаат од насилство, кои се киднапирани и угнетувани заради верата, повика Папата на неделниот Ангел Господов.

Ватикан

Папата не го менува начинот на однесување меѓу верниците

Опасност постои и тоа е она што го дознавам од разговорите кои ги водам со нашите италијански колеги и со странците, открива Доменико Џани, началник на Ватиканската гарда во интервјуто

Македонија

Струмица: На Крстен пат со Богородица

Во парохиската црква Свети Иван Крстител – Струмица во недела 1 март 2015 во рамките на пасторалната година „Година на семејството“ се одржа Крстен пат, кој беше насловен „На Крстен

духовнитекстови Размислување Свет

Пријател

Денес можеш да размислуваш за тоа кој е твојот најдобар пријател, чие прифаќање ти носи радост. Исус со тебе го делеше својот посебен однос со Бога. Во нашето срце постои

духовнитекстови Размислување Свет

Во овој пост посеј ново семе во своите денови, месеци години. Еве како!

Сите се повикани во постот да направат нешто посебно, да изорат некоја лична бразда во својот живот и да посеат ново семе во своите денови, месеци и години. Над сите

Свет

Геноцид врз христијаните во Сирија

Состојбата во Сирија е многу драматична, истакна патријархот на Сириско-католичката црква, Инациј Јусиф II Јунан, говорејќи за состојбата во нападнатите сиријски населби во разговор за Радио Ватикан.