Archive

Врати се на почетна
Свет

Како абортусот ја уништува светската економија

Во последните 50 години абортусот има убиено 2 милијарди неродени деца, што претставува една третина од човештвото, истакна Јозеф Меани, директор на меѓународната кординација

Македонија

Струмица: Семејствата молат за семејства

Во сабота, 28 февруари 2015 година во парохиската црква Свети Иван Крстител – Струмица се молеше Света Бројаница за семејствата. Оваа молитва беше насловена „Семејствата молат за семејства“,

Ватикан

Папата Фрањо моли за прогонетите христијани

Папата Фрањо молеше за прогонетите христијани во Сирија, Ирак и во целиот свет, на последниот ден од духовните вежби во постот во местото Аричи.

Свет

Денес секуларизацијата е главен предизвик за Црквата

„Секуларизацијата е новиото начин со кој ѓаволот му се претставува на модерниот свет. Постојат добри работи во модерната култура, но од друга страна, луѓето премногу лесно го следат бранот на

Ватикан

Нунцијот во Сирија: Папата се моли за христијаните

„Очигледно е дека Папата постојано мисли на нас, на положбата на христијаните и на сите луѓе кои страдаат“, изјави во интервју за Радио Ватикан апостолскиот нунциј во Дамаск, монсињор Марио

Ватикан

Твитер профилот на Папата има над 19 милиони пријатели

Папата Фрањо на својот твитер профил надмина веќе над 19 милиони пријатели.

Колумни Македонија Размислување

Добрата Исповед треба да биде еден од најхрабрите моменти во нашиот живот

Свети Хоземарија Ескрива, со едноставни и практични принципи, советува исповедта да биде „кратка, конкретна, јасна и целосна“

Ватикан

Секондин: Дали сме навикнати на близок однос со Бог?

Да ја испитаме нашата внатрешна состојба и да дозволиме Бог да нè изненади, порача кармелиќанецот Секондин на духовните вежби за Папата и членовите на Римската Курија.

Колумни Свет

Крстен Пат

За време на Великиот пост светата Црква од сè срце ни го препорачува молењето на Крстниот Пат. Побожноста Крстен пат, односно Исусовиот пат од судницата на Пилат до гробот, има долга

Ватикан

Сирија: 90 христијански семејства се заложници на ИД

Самопрогласената Исламска држава (ИД) напредува во Сирија, заземајќи две асирски христијански населби во регионот Хабур. Веста беше соопштена од страна на архимандритот Емануел Јохана