Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Почина епископот од Шангај Луксијан

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Секретарот на Конгрегацијата за евангелизација на народите, Савио Хон, во писмо по повод смртта на епископот од Шангај Алојз Џин Луксијан упати признание за неговата епископска

Колумни

Цунами на папата Фрањо

Никаква бирократија, никакво посредништво, Римскиот епископ, кој самиот никогаш не се нарекува папа ги преврте старите обичаи. Пред сѐ, Фрањо им покажа на сите дека не сака да биде изолиран.

Ватикан

Папата се сретна со кардинал Бањаско

Ватикан, 30.4.2013 /к.мк/ – Почувствував длабока согласност – изјави кардинал Анџело Бањаско, претседател на Италијанската епископска конференција по средбата со папата Фрањо, кој покажа внимателност и голема способност за слушање

Свет

Уништени 70 цркви во централна Нигерија

Макурди, 30.4.2013 /к.мк/ – Во сојузната држава Бенуе во централна Нигерија уништени се 70 цркви во текот на неколку недели, јави агенцијата Фидес во текот на викендот, повикувајќи се на

Свет

Бројот на католици во Шведска во постојан пораст

Падеборн, 30.4.2013 /к.мк/ – Бројот на католиците постојано се зголемува, ова го изјави Андерс Аборелиус епископ од Стокхолм за списанието Бонифациј. Причината за ова зголемување е приливот од печалбари и

Ватикан

Папата Фрањо: Срамувањето од своите гревови е доблест на понизниот

Ватикан, 29.4.2013 /к.мк/ – Да се срамиш од своите гревови е доблест на понизниот, која нѐ подготвува да го прифатиме Божјото простување. Тоа го посочи папата Фрањо во понеделник, 29

Македонија

Во Петралинци по втор пат поставено Велигденското јајце

Петралинци 29.4.2013 /к.мк/ – Црковниот одбор на црквата Свети Кирил и Методиј – Петралинци во понеделникот 29 април во дворот на црквата повторно го постави големото Велигденско јајце. Велигденското јајцето

Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Бистренци

Бистренци, 28.4.2013 /к.мк/ – Црквата свети Јосиф – Бистренци во недела 28 април по втор пат го прослави својот патронен празник, откако е обновена и го доби својот нов изглед.

Свет

Претставникот на Ватикан Гаспари во посета на сиромашни населби во Рио

Рио, 29.4.2013 /к.мк/ – Алберто Гаспари, претставник и одговорен за патувањата на Папата во петок, 26 април посети две сиромашни наслеби во Рио де Жанеиро. Како што јавува агенција АНСА

Свет

Развој на сиромашните земји и заштитата на доселениците вистински предизвици за човечкото семејство

 Њујорк, 29.4.2013 /к.мк/ – Развојот на сиромашните земји и заштита на доселениците се реални предизвици за човечкото семејство, рече архиепископот Хуликат, постојан набљудувач на Светата Столица во Обединетите нации на