Папата се моли за жртвите од земјотресот во Папуа Нова Гвинеја

Папата се моли за жртвите од земјотресот во Папуа Нова Гвинеја

Папата Фрањо со голема тага ја прими веста за трагичната загуба на човечките животи во земјотресот кој го погоди Папуа Нова Гвинеја – е истакнато во телеграмата со сочувство која ја потпиша Папскиот државен секретар кардиналот Пиетро Паролин.

Душите на жртвите Светиот Отец ги доверува на Божјото милосрдие, а на нивните семејства им изразува најискрено сочувство. На сите кои ги погоди таа несреќа Папата им ја гарантира својата близина во молитвата. Освен тоа папата Фрањо повика Божји благослов и сила за утеха на сите кои се ожалостени во тие моменти на искушение, како и на оние кои се ангажираат во операциите за спасување.

Според привремените податоци загинаа повеќе од 100 луѓе

Земјотресот со јачина од 7,5 степени според Рихтер уништи цели населби и инфраструктурата, и направи стотина одрони кои ги блокираа улиците на планинските подрачја – известува Меѓународниот црвен крст, наведувајќи податоци од покраинските власти. Повеќе од илјада луѓе останаат без кров над главата, потврдено е дека загинале повеќе од 100 луѓе, но можно е тој број да биде многу поголем. Над стотина се повредени. Целата таа трагична ситуација ја отежнува – како што јавува агенцијата ANSA – неопходниот прекин на најголемиот проект за развој во таа земја, а тоа е вадењето на течен гас, кој го врши американскиот гигант ExxonMobil. Објектите заради оштетувањето нема да работат неколку месеци, а тоа ќе има сериозни последици на економијата – предупреди премиерот Петер О Неил.

Пречки во спасувањето. Недостасува храна и питка вода

Во меѓувреме, напорите во спасувањето полека напредуваат со повеќе милиони долари помош добиени од владата, од спомнатата американска компанија ExxonMobil, и од австралиските претпријатија Oil Search и Santos кои учествуваат во проектот. Освен тоа австралиските и новозеландските воени единици делат помош, додека владата и Црвениот крст од Кина ветија финансиска помош. И една недела по првиот земјотрес спасувачките екипи наидуваат на логистички пречки заради одалеченоста на погодените подрачја; затоа повеќе каритативни агенции се подготвуваат за достава со помош на авионски пат. Земјотресот ги уништи градините на стотина илјади луѓе, а одроните ги блокираа и ги загадија реките од каде населението земаше вода. За обнова на улиците, мостовите, училиштата и болниците ќе треба повеќе години.

Земја погодена од земјотреци и цунами

Спомнуваме на крајот дека чести се земјотресите во Папуа Нова Гвинеја, која се наоѓа внатре во „огнениот прстен“, подрачја со високи сеизмички и вулкански активности околу рабовите на Тихиот океан. Делот од северниот брег во 1998 година го уништи цунами, поттикнат од земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтер, во кој загинаа 2200 луѓе.

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот