Папата се врати во Ватикан

Папата се врати во Ватикан

После светата Литургија, на крајот од својата пасторална посета на парохијата Света Магдалена од Каноси, папата Фрањо се заблагодари за искреното прифаќање на парохјаните и уште еднаш се препорача во нивните молитви. Излегувајќи пред парохиската црква рече:

„Гледам дека сте една жива и заедница во движење и тоа ми е мило. Одете напред со радост и не давајте да ве обесхрабрат. Одете секогаш радосно напред. Ве молам да се молете за мене, затоа што оваа работа треба да се работи добро, а не „така-така“ (просечно) – а за тоа да го можам, потребна ми е вашата молитва.“ На крајот Папата на целокупната заедница која од него сакаше да се збогува, повика сите заедно да ја помолат Пресвета Богородица, а потоа ги благослови и отпушти, по што се врати во Ватикан.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма за умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот