Tag "проповед"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Ѓаволот го уништува човекот, затоа што Бог стана еден од нас

Папата Фрањо во вторник 12 ноември 2019 година во проповедта за време на светата Литургија во Домот Света Марта се осврна на првото литургиско читање од Книгата Мудрост Солмонова и

Ватикан Вести

Папа Фрањо: Да се одбие Господовата бесплатност е грев на сите нас

Господ нè повикува на слава која е средба со Него, но поради нашето одбивање ги повикува сиромашните и хромите од плоштадите како би уживале во вечерата која ја подготвил –

Вести Македонија

Бискупот Стојанов одржа проповед пред почетокот на заседанието на Бискупската конференција на БиХ

Пред почетокот на 77. Заседание на Бискупската Конференција на Босна и Херцеговина, епископот Стојанов одржа пригодна проповед за време на светата Литургија

Ватикан Вести

Папа Фрањо: Христовата љубов не е како онаа од сапуница

На утринската света Литургија во Домот Света Марта Папата ги поттикна верниците да ја сфатат нежноста на Божјата љубов во Исус кон секој од нас; само така, рече, навистина ќе

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Во внатрешната борба меѓу доброто и злото да го одбереме спасението

Да го молиме Господ за светло за да можеме добро да знаеме што се случува во нас – рече папата Фрањо во петок 25 октомври 2019 година за време на

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Треба да научиме да се обвинуваме пред Бог

Исус не поднесува лицемерие и фарисеите ги нарекува „варосани гробови“ – потсети папата Фрањо во проповедта на светата Литургија во домот Света Марта. Потребно е да се оздрави од лицемерието,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да не избереме идеологија, наместо вера

Има начин на кој може да се биде христијанин, но само со одредени услови, кои папата Фрањо ги истакна во проповедта на светата Литургија во вторник 8 Октомври 2019 година

Uncategorized Вера Македонија Проповеди

Проповед на епископот Киро Стојанов во Радово на празникот Марија од Назарет

На празникот Марија од Назарет, 6 октомври 2019 година епископот Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква „Свети пророк Илија“ во Радово и во таа прилика одржа пригодна проповед.

Ватикан Вести

Папата: Грижата за старите и децата е култура на надеж

Божјата љубов кон народот не познава отфрлање. Неговата љубов е голема како оган и нѐ прави похумани. Да се занемарат децата и старите лица во семејството затоа што не произведуваат,