Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Народот со силни корени во Унгарија е повикан да гради мостови

На Генералната аудиенција во среда 3 мај 2023 година, папата Фрањо ја посвети катехезата на неговата посета на Будимпешта, која заврши на 30 април. Тој уште еднаш им се заблагодари на сите што го примија, а рече дека Унгарците се храбри и богати со сеќавање. Тој ги охрабри да останат верни на својата вера, за што сведочеа многу светци и ја истакнa нивната вклученост во прифаќањето на бројни бегалци од соседна Украина, како и грижата за животната средина.

Ватикан Вести

Рускиот митрополит Антониј го поздрави Папата

На плоштадот Свети Петар во среда 3 мај 2023 година, за време на Генералната аудиенција беше присутен раководителот на Одделот за надворешни црковни работи на Московската патријаршија, митрополитот Антониј. Ден претходно тој се сретна со надбискупот Клаудио Гуџероти, раководител на Дикастеријата за Источни цркви.

Ватикан Вести

Папата: Месец мај нека биде молитва за мир и крај на војната

Во поздравите на крајот од Генералната аудиенција на 3 мај, папата Фрањо повторно се помоли за застапништвото на Марија за крај на насилството во Украина и Европа да истрае во верата, единството и хармоничната соработка, но пред се за мир.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Светскиот ден на млади им помага на младите да сонуваат и да гледаат напред

Португалското радио Ренасенца на 2 мај 2023 година го објави предговорот на Папата за книгата на португалската новинарка Аура Мигел „Долго патување до Лисабон“ (Um Longo Caminho até Lisboa), која го раскажува патот на Светските денови на млади од почетокот, па се до следната средба во август во главниот град на Португалија.

Ватикан Вести

Папата: Важно е да се зачуваат аудиовизуелните збирки на Црквата

„Дојде моментот да се собере и зачува огромното аудиовизуелно наследство за да се започне нов голем процес на градење колективно сеќавање. Ова го напиша папата Фрањо во пораката до Фондацијата за аудиовизуелни сеќавања на католицизмот (МАК) по повод нејзиното основање.

Ватикан Вести

Папата именува нови службеници во Црковниот суд на државата Ватикан

Папата Фрањо го именува монсињор Алесандро Реки за бранител на односите, а отец Ернесто Бонавентура Огбонија Оконкво, професор по канонско право на Урбанијана за промотор на правдата во Црковниот суд на државата Ватикан.

Ватикан Вести

Папата: Светиот Престол ќе работи на враќање на украинските деца однесени во Русија

Во разговор со новинарите во авионот на враќање од Апостолското патување од Будимпешта до Рим, папата Фрањо зборуваше за прифаќањето; за мирот што се создава со отворање на каналите на пријателството, а никогаш со нивно затворање; за напорите на Светиот Престол да овозможи примирје во Украина и враќањето на украинските деца од Русија, како и неговата неодамнешна хоспитализација и закрепнување.

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со рускиот митрополит Иларион

Папата Фрањо во сабота на 29 април 2023 година во приватна аудиенција го прими Будимпештанскиот митрополит Иларион, по предвидените средби на вториот ден од Апостолското патување во Унгарија.

Ватикан Вести

Папата се врати од Унгарија во Рим

Папата Фрањо се врати во Рим во недела, 30 април 2023 година, по тридневното Апостолско патување во Унгарија. Авионот со Папата, неговата придружба и новинарите слета на меѓународниот аеродром Фиумичино во Рим во 19.25 часот.

Ватикан Вести

Папата на Литургијата во Унгарија: Христос нè повикува по име и нѐ испраќа

Папата Фрањо ја предводеше неделната света Литургија на историскиот плоштад во Будимпешта Кошут Лајош, во недела 30 април 2023 година, фокусирајќи се во својата проповед на ликот на Добриот Пастир кој ги знае своите овци и ги повикува по име, а потоа ги испраќа да бидат сведоци на Евангелието