Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Преку молитвата епископите нека бидат блиску до Бог

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 20 септември 2019 година, Папата побара да се моли за свештениците и епископите, поттикнувајќи ги на четири облици на „близина.“

Ватикан Вести

Папата Фрањо до лекарите и стоматолозите: Почитувајте го човечкиот живот и неговата светост

Папата Фрањо на 20 Септември прими во аудиенција 350 членови на Италијанскиот сојуз на здруженија на лекари и стоматолози и истакна дека евтаназијата и помогнатото самоубиство не се одлуки поврзани со слободата на болните, туку како би се „отфрлил“ оној кој трпи или поради лажна сомилост кон личноста која сака да умре.

Ватикан Вести

Папата: Свештеничкото служење е дар, а не функција или договор за работа

Папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта истакна дека присвојувајќи си го дарот на служење, себе се ставаме во центарот и го претвораме во функција. На тој начин го губиме срцето за свештеничко и епископско служење.

Ватикан Вести

Папата на 21 Септември ќе ја посети Црквата во Албано

Папата Фрањо ќе го посети Албано Лазијале, град јужно од Рим во епархијата што ја покрива територијата на папските паркови и резиденциите во сабота на 21 Септември. Секретарот на Кардиналскиот совет и епископ на Албано Марчело Семераро во неодамнешното интервју за Ватикан њуз му се заблагодари на Папата во негово име, и во име на целата епархија, и ја истакна важноста на тој датум.

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со патријархот Вартоломеј I во Ватикан

Папата Фрањо се состана со екуменскиот патријарх Вартоломеј I – завчера во Ватикан, соопшти прес-службата на Светиот Престол.

Ватикан Вести

Архиепископ Галагер: Светиот Престол ги поддржува активностите на Меѓународната агенција за атомска енергија

Светиот Престол го поддржува учеството на Меѓународната агенција за атомска енергија во проверка и надзор на обврските на Иран според Заедничкиот акционен план за 2015 година. Светиот Престол исто така ги поддржува континуираните и трпеливи напори на меѓународната заедница за рестартирање на преговорите за нуклеарната програма на Северна Кореја.

Ватикан Вести

Папата потсети на Светскиот ден на Алцхајмеровата болест

На крајот од Генералната аудиенција во среда 18 Септември 2019 година Папата спомна за Светскиот ден на Алцхајмерова болест, кој се одбележува на 21 септември.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Само она што носи Божји потпис трае

Храброста на апостолите доаѓа од Светиот Дух и тоа е она истата која ги помага и мачениците од денешно време – рече папата Фрањо во катехезата за време на Генералната аудиенција во среда 18 Септември 2019 година која се одржа на плоштадот Свети Петар, зборувајќи посебно за начинот на дарот на разликување, односно за способноста да се слуша Светиот Дух како би можеле да го видиме поминувањето на Бог низ историјата.

Ватикан Вести

Во Ватикан започна состанокот на Кардиналскиот совет

Вчера предпладне во Ватикан, во присуство на папата Фрањо, започна 31. седница на Кардиналскиот совет, која ќе трае до четврток, 19 септември

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Сочувствувањето е Божјиот јазик

Сочувствувањето ни помага да ја видиме реалноста каква што е; сочувствувањето е како лупа на срцето, навистина ни помага да сфатиме одредени димензии. Сочувствувањето е Божјиот јазик, додека рамнодушноста често е човечки јазик – рече папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта. Отворето го своето срце за сочувствување и не се затворајте се во рамнодушност – рече папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше на 17 септември 2019 година во домот Света Марта. Имено, сочувствувањето нѐ води