Вести

Врати се на почетна
Вести Македонија

Струмица: Крстен пат за деца на ридот Самораница

Во попладневните часови во недела 26 март 2023 година, на Четвртата недела од Великиот пост децата од веронаучната група при парохијата „Раѓање на свети Иван Крсттиел“ – Струмица молеа Крстен

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за Украина: Само преобраќањето на срцата може да доведе до мир

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов уште еднаш неговите мисли ги посвети на Украина, на таа напатена земја која живее во војна повеќе од една година. Тој потсети и на

Ватикан Вести

Папата: Да го оттргнеме каменот од гробовите на нашите проблеми и да се вратиме во живот

Осврнувајќи се на настанот од Евангелието на неделната Литургија, за воскресението на Лазар, папата Фрањо ги поттикна верниците никогаш да не престанат да се надеваат. Болестите, разочарувањата, предавствата и неуспесите

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на црквата „Свето Благовештение“ во Штип

На празникот Благовештение според грегоријанскиот календар, 25 март 2023 година, а по повод патрониот празник на Црквата во Штип Н.В.П. монс. Киро Стојанов служеше света Литургија, на која сослужуваа свештеници

Ватикан Вести

Папата: Заедништвото се создава со заедничко одење

Различните реалности и разноликоста во заедништвото се богатство на Црквата; средство за навестување на Евангелието помоќно од зборови. Ова папата Фрањо го истакна пред ходочасниците од Ро, кои ги прими

Ватикан Вести

Папата Фрањо до семејствата на полските рудари: Бог е со нас во темнината

Во Ватикан на 24 март 2023 година се одржа трогателна средба меѓу папата Фрањо и семејствата на рударите кои ги загубија животите во две несреќи што се случија во Пњовек

Вести Македонија

Македонски Каритас учестуваше на Форум во Црна Гора

Делегација на Македонски Каритас предводена од директорот о. Зоран И. Стојанов учествуваше на Регионалниот Форум за заштита на деца и ранливи групи, кој се одржа во Бар – Црна Гора

Ватикан Вести

Папата: Пред жариштата на омразата и осветата треба да се умножуваат „жариштата на милосрдието“

Папата Фрањо во салата Павле VI се сретна со учесниците на курсот за судот pro foro interno, кој беше инициран од Апостолската милостилница. Тој се осврна, исто така, со оглед

Ватикан Вести

Папата: За мир во Европа потребни се пророштво и креативност

Обраќајќи им се на учесниците на пленарното собрание на Советот на епископските конференции на Европската унија (COMECE), папата Фрањо поттикна на заедничко ангажирање со цел мирен заеднички живот и истакна

Ватикан Вести

Папата: Првото средство за евангелизација е сведоштвото

Апостолскиот поттик „Evangelii nuntiandi“ на папата Павле VI беше во центарот на катехезата на папата Фрањо, кој на Генералната аудиенција во средата, 22 март 2023 година потсети на трите прашања