Вести

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата именува претседатели пратеници за синодата за млади

На 14 јулу 2018 година папата Фрањо ги именува претседателите пратеници за Епископската синода за млади, која ќе се одржи од 3-28 октомври оваа година во Рим и тоа на

Ватикан Вести

Твитер порака на Папата: Читај го Евангелието секој ден барем пет минути

Своите следбеници на Твитер Светиот Отец ги поттикна секој ден барем пет минути да го читаат Евангелието, бидејќи тоа ќе им го промени животот.

Ватикан Вести

Сите христијани се повикани да го навестуваат Евангелието

Папата Фрањо во попладневниот говор во недела 15 јули 2018 година на плоштадот Свети Петар во Ватикан, зборуваше за Евангелието од денешната Литургија, кое се концентрира на мисионерскиот стил, кој

Ватикан Вести

Света Миса задушница за кардинал Туран

Кардинал Анџело Содaно на 12 април 2018 година во базиликата Свети Петар во Ватикан ја предводеше светата Миса за упокоение на кардинал Жан Луис Туран

Вести Свет

Никарагва: Нападнат кардинал Бренес и нунциј Сомертаг

Среќен заради навредите и прогонствата затоа што тоа е она што го трпел Христос. Нѐ опколија гневни групи кои сакаа да влезат во базиликата Свети Севастијан во Диријамби, ме ранија

Ватикан Вести

Твитер пораката на Папата по повод празникот на свети Бенедикт

На 11 јули 2018 година општата Црква го слави свети Бенедикт од Нурси, заштитник на Европа и основач на бенедиктинците. По тој повод папата Фрањо на Твитер сподели кратко размислување

Uncategorized Ватикан Вести

Папата изрази сочувство и солидарност на јапонскиот народ

Длабоко ожалостен од веста за загинатите и поврдените, кои настрадаа поради големит поплави во Јапонија предизвикани од обилните дождови,

Вести Свет

Филипинските епископи повикаа на молитва и пост

Епископите повикаа на пост и молитва „за сите оние кои го нагрдиле Божјото свето Име, оние кои клеветеле и лажно сведочеле и оние кои сториле убиства или оправдувале убиства како

Ватикан Вести

Папата ќе учествува на Светскиот ден на млади во Панама

На 9 јули 2018 година, директорот на канцеларијата за печат на Светиот Престол официјално објави дека папата Фрањо ќе учествува на Светскиот ден на млади во Панама, кој ќе се

Вести Македонија

Гостивар: Сестрите на Мајка Тереза одржаа Летен камп

Летниот камп започна на 25 јуни 2018 година, а на него присуствуваа околу 30 деца, кои доаѓаат од семејства каде жените се Албанки омажени со Македонци.