Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата испраќа 10.000 лекови во Турција за жртвите од земјотресот

Папата Фрањо испраќа десет илјади лекови во Турција за да им помогне на луѓето кои се опоравуваат од силниот земјотрес што ги погоди во февруари. Соработката е координирана со турската

Ватикан Вести

Почина германскиот кардинал Карл-Јозеф Раубер

Карл-Јозеф Раубер, поранешен претседател на Папската црковна академија, нунциј во тешки места и општествени контексти почина на 26 март 2023 година, на 89-годишна возраст

Ватикан Вести

Папата: Човечкото достоинство не може да се мери со алгоритам

Зборувајќи со стручњаци од светот на технологијата, службеници во Куријата, теолози и моралисти кои се среќаваат секоја година на иницијативата „Minerva Dialogues“, организирана од Дикастеријата за култура и образование, Папата

Ватикан Вести

Видео порака на Папата до студентите од Католичка акција: Променете ја реалноста

Папата Фрањо им се обрати на младите од Италијанската католичка акција во кратка видео порака снимена во сабота на 25 март 2023 година, по повод аудиенцијата во Ватикан каде што

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за Украина: Само преобраќањето на срцата може да доведе до мир

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов уште еднаш неговите мисли ги посвети на Украина, на таа напатена земја која живее во војна повеќе од една година. Тој потсети и на

Ватикан Вести

Папата: Да го оттргнеме каменот од гробовите на нашите проблеми и да се вратиме во живот

Осврнувајќи се на настанот од Евангелието на неделната Литургија, за воскресението на Лазар, папата Фрањо ги поттикна верниците никогаш да не престанат да се надеваат. Болестите, разочарувањата, предавствата и неуспесите

Ватикан Вести

Папата: Заедништвото се создава со заедничко одење

Различните реалности и разноликоста во заедништвото се богатство на Црквата; средство за навестување на Евангелието помоќно од зборови. Ова папата Фрањо го истакна пред ходочасниците од Ро, кои ги прими

Ватикан Вести

Папата Фрањо до семејствата на полските рудари: Бог е со нас во темнината

Во Ватикан на 24 март 2023 година се одржа трогателна средба меѓу папата Фрањо и семејствата на рударите кои ги загубија животите во две несреќи што се случија во Пњовек

Ватикан Вести

Папата: Пред жариштата на омразата и осветата треба да се умножуваат „жариштата на милосрдието“

Папата Фрањо во салата Павле VI се сретна со учесниците на курсот за судот pro foro interno, кој беше инициран од Апостолската милостилница. Тој се осврна, исто така, со оглед

Ватикан Вести

Папата: За мир во Европа потребни се пророштво и креативност

Обраќајќи им се на учесниците на пленарното собрание на Советот на епископските конференции на Европската унија (COMECE), папата Фрањо поттикна на заедничко ангажирање со цел мирен заеднички живот и истакна