Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од ураганот Иан и трагедијата на стадионот во Маланг

Папата во своето пладневно обраќање ја изрази својата близина со жителите на Куба и Флорида кои беа погодени од силен ураган. Покрај тоа, се моли и за оние кои ги

Ватикан Вести

Папата го поттикна Путин да ја прекине војната, а Зеленски да биде отворен за сериозни мировни понуди

Загрижен поради нуклеарната закана и воената ескалација на конфликтот во Украина, папата Фрањо за време на пладневно обраќање пред молитвата Ангел Господов, во недела 2 октомври 2022 година, кога вообичаено

Ватикан Вести

Папата до редемптористите: Приврзаноста на сопствената сигурност го спречува делувањето на Светиот Дух

Поттикнете длабока обнова која е способна да ги промени срцата и структурите за секогаш подобро да одговараме на потребите на посланието и служењето на најсиромашните. Таа е клучната мисла на

Ватикан Вести

Папата: Спортот е одличен сојузник во градењето на мирот

Примајќи ги во аудиенција спортистите собрани во Ватикан на конференција во организација на Дикастеријата за лаици, семејство и животот, папата Фрањо потсети на улогата на спортот во создавањето на заедниците

Ватикан Вести

Папата: Планетата има ресурси за сите, а сепак гладува

Папата Фрањо упати порака до генералниот директор на ФАО по повод Меѓународниот ден за свеста за губење и фрлање храна, одбележан на 29 септември со резолуција усвоена од Генералното собрание

Ватикан Вести

Папата: Училиштата и универзитетите се место на интеграција за најранливите

Примајќи ги во аудиенција учесниците на конференцијата одржана на тема „Иницијативи во образованието на бегалците и мигрантите“, Папата рече дека се надева на академска понуда составена од патишта и поттици

Ватикан Вести

Папата: Избегнувајте „воена психоза“ во комуникацијата

„Да се зборува со срце – Veritatem facientes in caritate“, е темата на Светскиот ден на социјалните комуникации за 2023 година, која во четврток 29 септември 2022 година ја соопшти

Ватикан Вести

Папата Фрањо уште еднаш поттикна на молитва за Украина

На Генералната ауидиенција, по катехезата, Папата повторно ги насочи мислите кон напатената Украина, истакнувајќи дека утрово го слушнал драматичниот извештај на Папскиот милостинар.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе го посети Бахреин

Папата ќе ги посети Манама и Авали во Бахреин, каде се наоѓа катедралата Пресвета Богородица од Арабија, по повод Форумот за дијалог помеќу Исток и Запад. Тој ќе биде првиот

Ватикан Вести

Папата: Молитвата до Исус е како да разговараш со пријател

Продолжувајќи ја катехезата за расудувањето на Генералната аудиенција, папата Фрањо истакна дека близината со Бога, ако му се обраќаме како на пријател, го победува стравот од искушението дека неговата волја