Blog

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата објави документ за јавните набавки

Во понеделник 1 јуни 2020 година во Ватикан е објавено Апостолско писмо на папата Фрањо во облик на Мото проприо со наслов „Правила за транспарентност, контрола и конкуренција на јавните

Ватикан Вести

Папата именува нов апостолски нунциј во Русија

На 1 јуни 2020 година папата Фрањо го именува италијанскиот надбискуп Џовани д’Аниело (65) за свој нов пратеник во Руската Федерација, соопшти Канцеларијата за печат при Светиот Престол.

Ватикан Вести

Радоста за воскресението не смее да се задржи само за себе

За да го поттикне посланието Исус на апостолите им го подари Светиот Дух, оган кој ги уништува гревовите и создава нови мажи и жени – рече Светиот Отец во пладневниот

Ватикан Вести

Папата на Педесетница: Светиот Дух е дар и поттикнува на дарување

Тајната на единството е во дарувањето на себе – рече папата Фрањо на празникот Духовден во недела 31 мај 2020 година за време на светата Литургија

Вера Проповеди

Недела на Светите Отци

Се наоѓаме во еден исклучително убав период од литургиската година, имено периодот помеѓу Вознесението Господово и Педесетница односно Духовден. И тој период како што знаете посебно е наменет за молитва,

Вера Духовност

Размислувања на о. Јосиф Алоати за Дева Марија

Пресветата Дева Марија, избрана од Бог да биде нова Ева, таа требало многу да ја сака послушноста. Поради непослушност кон Бога, првата Ева стана причина за човечкото паѓање во грев.

Ватикан Вести

Блажен Шарл де Фуколд ќе биде прогласен за свет

Папата Фрањо во средата на 27 мај 2020 година одобри прогласување на тројца нови светци и неколку блажени. Меѓу новопрогласените светци ќе биде и блажен Шарл де Фуколд француски свештеник

Ватикан Вести

Папата до Центарот Астали: Ви благодарам што го штитите  правото на азил

По повод претставувањето на годишниот Извештај 2020 на Центарот Астали, италијанското седиште на Службата за бегалци на Исусовците (Jesuit Refugee Service – JRS), папата Фрањо испрати писмо до патер Рипамонти

Вести Свет

Трговијата со луѓе продолжи и за време на пандемијaта

Извештаите на католичките организации за помош кои стигнуваат во Ватиканската секција за мигранти и бегалци покажуваат дека во пандемијата од коронавирусот трговијата со луѓе и модерното ропство продолжуваат, а на

Ватикан Вести

Папата испрати порака до бискупите на Обединетото Кралство по повод Денот за животот

Во пораката до бискупите на Обединетото Кралство, која ја испрати по повод Денот за животот, папата Фрањо бара да се моли за сите кои работат за да ја подржат вредноста