Tag "црква"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Филони: Сите се повикани да го проповедаат евангелието

Префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите, истакна дека мисионерската димензија не е нешто што треба да им се остави на другите, наместо тоа, секој од нас треба да разбере

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Црквата треба да биде сол на земјата и квасец за целото општество

На Вечерната молитва, со која започна вонредниот мисиски месец, папата Фрањо ја охрабри Црквата да не бара „заштитени оази“, туку секогаш да биде сол на земјата и квасец за целото

Вести Свет

По 100 години во Турција ќе се гради нова Црква

Првиот верски христијански објект во модерна Турција ќе припаѓа на Сириската православна антиохиска Црква

Ватикан Вести

Важни настани и моменти во понтификатот на папата Фрањо за 2018 година

На крајот од оваа календарска година која – што се однесува до активностите на папата Фрањо и на Светиот Престол – беше многу интезивна, да се присетиме на некои настани

Вести Свет

Кина: Срушија црква за да изградат парк

Рушењето започнало точо напладне, кога околу 100 работници и полицајци ненадејно пристигнале пред црквата

Ватикан Вести

Папата: Без љубовта Црквата е празна институција

Во проповедта на светата Литургија на 26 април 2018 година, во домот Света Марта папата Фрањо рече дека Исус за време на Последната вечера преку Евхаристијата нè учи на љубов,

Вера Семејство

Колку ни е убаво посланието на нас жените

Верувам дека раѓањето дете за нас жените е еден од најважните моменти во нашиот живот

Вести Свет

Египет: Црква посветена на 21 коптски маченик во Либија

Црквата посветена на 21 коптски маченик за „верата и татковината“, обезглавени во Либија во 2015 година од страна на борците на самопрогласената Исламска држава, ќе биде официјално отворена на 15

Ватикан Вести

Нова книга на Папата: Црквата во дијалог

Со задоволство ги гледам луѓето во лице и искрено одговарам на нивните прашања – рече папата Фрањо во новата книга која во Италија ќе биде во продажба од четврток 19

Вера Духовност

Те чекам надвор…

Кој не знае да разговара со човекот, тешко дека ќе знае со Бог.