Tag "филм"

Врати се на почетна
Вести Свет

Нов филм за света Фаустина Ковалска

Во Ватикан е прикажана нова документарна драма за животот на света Фаустина, наречена „Љубов и милосрдие“. Филмот пренесува приказ од животот на славната светица, но и на оние кои биле

Вести Свет

Документарниот филм „Папата Фрањо – човек од збор“ доаѓа во кината во САД

По светската премира на фестивалот во Кан филмот во петок, на 18 мај 2018 година, тргнува во дистрибуција во САД.

Вести Македонија

Струмица: Летно кино со филм за света Мајка Тереза

На 26 август 2017 година, во дворот на парохиската црква „Свети Иван Крстител“ – Струмица беше прикажан

Ватикан Вести

Папата го прими режисерот Мартин Скорсезе

Папата Фрањо во среда, 30 ноември 2016 година, го прими во приватна аудиенција познатиот американски

Македонија

Бискупот Стојанов присуствуваше на проекцијата на документарниот филм за браќата Кирил и Методиј

На 7 март 2016 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов во Кинотека на Македонија во Скопје присуствуваше

Ватикан

Ватикан: Папата нема да глуми во филмот Beyond the Sun

Иако многу медиуми пренесоа дека папа Фрањо ќе се глуми „самиот себе“ во филмот Beyond the Sun, Ватикан ја демантираше веста.

Свет

Светска премиера на филмот „Викајте ме Фрањо“

„Викајте ме Фрањо“ ќе излезе во италијанските кина во четврток, 3 декември. Ова е прв филм за животот на папата Фрањо, а премиерата ќе се одржи во Ватикан