Tag "Филипини"

Врати се на почетна
Вести Свет

Една од најголемите католички процесии се одржува во Филипините

Филипини: Стотици илјади, па и милиони луѓе според некои проценки на 9 јануари ја придружуваа статуата на Исус Назареецот во текот на процесијата која траеше 20 часа.

Вести Свет

Кардинал Тагле им се извинува на младите за светот кој возрасните им го оставаат во наследство

Надбискупот на Манила кардиналот Луис Антонио Тагле, претседател на Меѓународниот Каритас во божиќната порака им посака на сите Филипинци и на целото човештво, „а посебно на нашите сакани млади, да

Свет

ВИДЕО: Два милиони верници учествуваа во несекојдневна процесија со Причеста

Меѓународниот евхаристиски конгрес, кој се одржи на Филипините од 24 до 31 јануари 2016 година, на евхаристиската процесија по улиците на градот Себу собра околу два милиони верници. Погледнете ја

Свет

Евхаристискиот конгрес во Себу е шанса за евангелизација

Шанса за започнување на евангелизацијата во Азија, преку дијалог и искуството на заедништво, тоа е желбата на 51 меѓународен евхаристиски конгрес,

Ватикан

Во Ватикан претставен 51. Меѓународен Евхаристиски конгрес

„Христос во нас, надеж на славата“. Овој извадок од посланието на свети Павле до Солунјните ќе биде во центарот на наредниот Меѓународен Евхаристиски конгрес,

Свет

Расте бројот на духовни звања на Филипините

Од апостолската посетата на Филипините сѐ поголем број млади луѓе од двата пола се обраќаат во различните центри за посветен живот, истакнувајќи дека се инспирирани од зборовите и гестовите на

Свет

Расте бројот на свештеничките ракополагања во САД

Бројот на свештеничките ракополагања во Соединетите Американски Држави во 2015 година би требало да се зголеми за 25% во однос на минатата година.