Tag "Успение на Пресвета Богородица – Струмица"

Врати се на почетна
Вести Македонија Проповеди

Епископот Стојанов служеше Божиќна Литургија во Струмица

Неговото Високопреосвештенство монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх на 7 јануари 2019 година ја предводеше полноќната божиќна Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“

Вести Македонија

Прва Причест во Катедралната парохија во Струмица

Во нед ела 3 јуни2018 година, во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица шеснаесет деца кои преку следење на веронаучни часови осознаа за важноста на Светата Исповед и

Македонија

Крстен пат од Ловен дом до Свети Илија

Во недела 10 април 2016 година верници од Катедралната парохија ,,Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица молеа Крстен пат на трим патеката од Ловен дом до манастирот Свети Илија

Македонија

Епископот Стојанов во Струмица ја отвори Јубилејната година на милосрдието

Пред почетокот на светата архиерејска Литургија во недела 13 декември 2015 година во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија,