Tag "терористички напад"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од атентатот во Египет

Во неделата 4 ноември 2018 година, папата Фрањо во пладневниот наговор ги спомна жртвите од нападот на ходочасниците во Египет, изрази жалост и ги вети своите молитиви.

Вера Сведоштва

Денот кога Иван Павле II тагуваше со американскиот народ

Светиот Отец уште кратко време се задржува пред телевизорот, а потоа влегува во блиската капела во која уште долго останува во молитва. Побрзал да воспостави контакт со тогашниот американски претседател

Ватикан Вести

Папата се моли за погодените од терористичкиот напад во Индонезија

По молитвата Царице небесна Папата ја изрази својата близина на христијанските заедници кои во индонезискиот град Сурабаја се погодени од терористички напад.

Вести Свет

Нигерија: Крвав терористички напад во Црква

Двајца свештеници и 19 верници се жртви на крвавиот напад врз католичката црква „Свети Игнатиј“ во селото Ајар-Малобам, во државата Бену, тампон-зоната Гвер Ист

Ватикан Вести

Папата го осуди нападот во Еквадор: неоправдано насилство

Папата Фрањо „ги воздигнува кон Бог своите молитви за вечен покој на жртвите“ од тешкиот терористички напад во Матаи, во северозападната провинција Есмералда во Еквадор, во кој загинаа три војници,

Ватикан Вести

Сочувство од Папата по повод терористичкиот напад во Египет

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство по повод вчерашниот терористички напад на џамија во Египет,

Ватикан Вести

Папата: Бог нека ги преобрати срцата на терористите

Папата после молитвата Ангел Господов на 1 ноември 2017 година изрази длабока жалост

Ватикан Вести

Папата го осуди терористичкиот напад во Могадишу

Светиот Отец на крајот од Генералната аудиенција на 18 октомври 2017 година го осуди терористичкиот напад во Могадишу, главниот град на Сомалија, во кој настрадаа повеќе од 300 луѓе, а

Вести Свет

Шпанија: Тероризмот поттикнува омраза

Жалост беше првото чувство кое го почувствувал пензионираниот надбискуп на Барселона

Ватикан Вести

Папата го осуди „бруталниот чин на насилство“ во Кабул

Папата Фрањо во среда 32 мај 2017 година изрази длабока болка за извршениот терористички напад во Кабул во кој загинаа 90 лица, а се повредени околу 400 лица. Одговорноста за