Tag "Струмица"

Врати се на почетна
Македонија

Струмица: Божиќна приредба во Катедралата

На 7 јануари 2016 година под менторство на сестра Тереза Стојкова децата и младите од катедралната парохија „Успение на Пресвета Богородица“

Македонија

Владиката Стојанов служеше Божиќна Литургија во Струмица

Неговото Високопреосвштенство монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија на 7 јануари 2015 година ја предводеше полноќната божиќна Литургија

Македонија

Проповед на владиката Стојанов: Ѕвезда водителка

Проповед на владиката Стојанов на Божиќната Литургија во катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица

Македонија

Витлеем во Струмица

Во вторник, 5 јануари 2015 година дворот на црквата Свети Иван Крстител – Струмица се претвори за кратко во јудејското гратче Витлеем.

Македонија

Парохискиот Каритас „Свети Иван Крстител“ во посета на пациентите во болницата за неврологија и психијатрија во Струмица

Во пресрет на празник Рождество Христово Парохискиот Каритас при парохијата Свети Иван Крстител – Струмица

Македонија

Струмица: Средби со божиќна тематика

Во пресрет на празникот Рождество Христово – Божиќ во просториите на Катедралата „Успение на пресвета Богородица” – Струмица се одржуваа Божиќни предавања секоја недела на кои се дискутира на теми

Uncategorized

Струмица: Работилница на Каритас во Струмица

На 10 декември 2015 година во просториите на парохијата Свети Иван Крстител – Струмица се одржа работилница организирана од Македонски Каритас поврзана со волонтерството во парохиите.

Колумни Свет

За Јубилејот на милосрдието

По повод Јубилејот на милосрдието во Катедралната Црква Успение на Пресвета Богородица – Струмица на 13 декември со почеток во 10.30 часот ќе бидат отворени Светите врати

Македонија

Прославен јубилејот 90 години од основањето на парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица

Јубилејот 90 години од основањето на парохијата Успение на Пресвета Богородица – Струмица е прославен со света архиерејска Литургија во недела 15 ноември 2015 година

Македонија

Струмица: Бдение за покојните – Повикани на светост

Во парохиската црква Свети Иван Крстител во предвечерието на Задушница, петок 6 ноември 2015 година младите организираа бдение за покојните, кое беше насловено „Повикани на светост“.