Tag "Струмица"

Врати се на почетна
Македонија

Верници од Струмица, Нова Маала и Чанаклија се поклонија пред моштите на Мајка Тереза

Во петок, 5 февруари 2015, година во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје, родната парохија на блажена Мајка Тереза, со свечена евхаристија е прославен

Македонија

Неоерејот Ванчо Назов служеше света Литургија во црквата Свети Иван Крстител – Струмица

На празникот Богојавление, 19 јануари 2016 година во парохиската Црква „Свети Иван Крстител“ – Струмица, неоерејот Ванчо Назов, заедно со парохот о. Гоце Костов, служеше света Литургија со Богојавленски водосвет.

Македонија

Струмица: Божиќна приредба во Катедралата

На 7 јануари 2016 година под менторство на сестра Тереза Стојкова децата и младите од катедралната парохија „Успение на Пресвета Богородица“

Македонија

Владиката Стојанов служеше Божиќна Литургија во Струмица

Неговото Високопреосвштенство монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија на 7 јануари 2015 година ја предводеше полноќната божиќна Литургија

Македонија

Проповед на владиката Стојанов: Ѕвезда водителка

Проповед на владиката Стојанов на Божиќната Литургија во катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица

Македонија

Витлеем во Струмица

Во вторник, 5 јануари 2015 година дворот на црквата Свети Иван Крстител – Струмица се претвори за кратко во јудејското гратче Витлеем.

Македонија

Парохискиот Каритас „Свети Иван Крстител“ во посета на пациентите во болницата за неврологија и психијатрија во Струмица

Во пресрет на празник Рождество Христово Парохискиот Каритас при парохијата Свети Иван Крстител – Струмица

Македонија

Струмица: Средби со божиќна тематика

Во пресрет на празникот Рождество Христово – Божиќ во просториите на Катедралата „Успение на пресвета Богородица” – Струмица се одржуваа Божиќни предавања секоја недела на кои се дискутира на теми

Uncategorized

Струмица: Работилница на Каритас во Струмица

На 10 декември 2015 година во просториите на парохијата Свети Иван Крстител – Струмица се одржа работилница организирана од Македонски Каритас поврзана со волонтерството во парохиите.

Колумни Свет

За Јубилејот на милосрдието

По повод Јубилејот на милосрдието во Катедралната Црква Успение на Пресвета Богородица – Струмица на 13 декември со почеток во 10.30 часот ќе бидат отворени Светите врати