Tag "Скопје"

Врати се на почетна
Македонија

Велигденско бдение во Скопската катедрала

Во преполната катедрала „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје во сабота 26 март 2016 година Велигденското бдение го предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија,

Македонија

Велигденска честитка до бискупот Стојанов од Богoпосветените лица

На Велика сабота 26 март 2016 година свештениците, монахињите и богословите кои делуваат во Скопје се собраа во бискупската резиденција и на Скопскиот бискуп и Аапостолски егзарх во Македонија

Македонија

Во Скопје прославена Литургијата Вечера Господова

На Велики Четврток 24 март 2016 година во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје Литургијата Вечера Господова ја предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. Киро Стојанов

Македонија

Бискупот Стојанов ја предводеше Литургија со посвета на мирото

Во среда 23 март 2016 година, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов во концелебрација со презвитерите на Скопската бискупија,

Македонија

Скопје: Монс. Стојанов ја предводеше Литургијата на Цветници

Во недела 20 март 2016 во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје евхаристиската прослава на празникот Цветници – Недела на страданијата Господови,

Македонија

Кардинал Паролин молеше пред моштите на блажена Мајка Тереза во Скопје

Во саботата на 19 март 2016 година, кардиналот Паролин заедно со бискупот монсињор Киро Стојанов и апостолскиот нунциј Анселмо Гвидо Пекорари

Македонија

Скопје: Кардинал Паролин ја предводеше светата Литургија

Во пресрет на празникот свети Јосиф на 18 март 2016 во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, државниот секретар на Светиот кардинал Пиетро Паролин

Македонија

Најава: Промоција на книгата „Црквата во служба на човекот“

Во среда 17 февруари 2016 година со почеток во 19.0 часот во Спомен куќата „Блажена Мајка Тереза“ – Скопје ќе се одржи промоција на книгата „Црквата во служба на човекот“

Македонија

Во скопската парохија одбележан Светскиот ден на болните

На 11 февруари 2016 на празникот Богородица Лудрска во парохијата Пресвето Срце Исусово во Скопје беше одбележан Светскиот ден на болните.