Tag "светилиште"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Благословено возобновеното светилиште Мајка Божја Утешителка во Паљурци

Во недела 20 мај 2018 година во месецот на Пресвета Богородица во Паљурци е благословено возобновеното светилиште Мајка Божја Утешителка. Благословот го изврши Н.В.П. д-р Киро Стојанов

Вера Проповеди

Проповед на епископот Стојанов: Марија Утешителка

По повод благословот на возобновеното Светилиште: „Мајка Божја Утешителка“ во Паљурци на 20 мај 2018 година, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов одржа пригодна проповед која ја пренесуваме во целост:

Вести Македонија

Посветна молитва до Мајка Божја Утешителка

По благословот на светилиштето Мајка Божја Утешителка во Паљурци на 20 мај 2018 година, Н.В.П. монс. Киро Стојанов, пред иконата ја молеше посветната молитва, која ја пренесуваме во целост.

Вести Македонија

Младите од Свети Иван Крстител на поклонение во Скопје

Во понеделник 12 јуни 2017 година повозрасната веронаучна група од парохијата Свети Иван Крстител

Македонија

Бискупот Стојанов и кардиналот Пуљиќ го посетија светилиштето на Мајка Тереза

Кардиналот Пуљиќ, надбискуп врхобосански и претседател на Бискупската конференција на Босна и Херцеговина, на 12 септември 2016 година во придружба на домашниот бискуп

Ватикан

Папата Фрањо во Честохова: Бог мал, близок и конкретен

Бог нè спасува така што се прави мал, близок и конкретен. Пред сè Тој станува мал – рече папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше во манастирот во Јасна

Ватикан

Патер Ломбарди за Меѓугорје

Поради пишувањата во некои  медиуми и новинарски прашања поврзани со Меѓугорје, патер Федерико Ломбарди, директор на канцеларијата за печат при Светиот Престол даде краток одговор.

духовнитекстови Размислување Свет

Лурд: Вистинско место на молитва

Каде се наоѓа Лурд? Лурд се наоѓа во јужна Франција под Пиринеите близу до границата со Шпанија. Денес е најпознатото Богородично светилиште во светот. Вистинско место на молитва.

Ватикан

Животот на Богородица е сведоштво дека Бог не разочарува

Светиот Отец на 11 јули попладне од главниот град на Парагвај Асунсион замина во маријанското светилиште посветено на Безгрешното зачнување во местото Какупе каде што се почитува Богородица