Tag "света Литургија"

Врати се на почетна
Ватикан

Христијанската понизност не е мазохизам, туку љубов

Понижувањето само по себе е мазохизам, а со понижувањето во името на Евангелието стануваме слични на Исус – рече Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 17 април во

Ватикан

Црквата треба великодушно да управува со добрата

Заедницата родена во Светиот Дух бара хармонија, а трпеливо поднесува страдање – рече папата Фрањо во проповедта на светата Литургија на 14 април во капелата на домот Света Марта.

Ватикан

Црквата треба храбро и слободно да зборува за вистината

Слободно навестување и  без страв да се зборува вистината, тоа е патот на Црквата – рече Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 13 април во капелата на домот

Македонија

Прославен патрониот празник на црквата во Штип

По повод патрониот празник на Католичката црква „Свето Благовештение“ во Штип, на 25 март се служеше свечена Света Литургија, која ја предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

Македонија

Прославен свети Јосиф, заштитник на црквата на Битпазар

Со света Литургија која ја предводеше Н.В.П. д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и апостолски егзарх, заедно со свештеници од Скопската бискупија и Апостолскиот егзархат,