Tag "Рим"

Врати се на почетна
Македонија

Поклонение во Рим по повод прогласувањето на Мајка Тереза за светица

По повод прогласувањето на Блажена Мајка Тереза за светица се организира патување на поклоници во Ватикан, каде на 4 септември Мајка Тереза ќе биде прогласена за светица од страна на

Ватикан

Папата: Да ги извалкаме рацете

Папата Фрањо ја посети заедницата „Вила Назарет“ и кратко се задржа во посета. Во капелата на заедницата го коментираше прочитаното Евангелие и присутните ги поддржа во нивното благородно настојување.

Ватикан

Папата: Подржувајте ги своите свештеници

На Генералната аудиенција на 1 јуни 2016 година Светиот Отец потсети на Јубилејот на свештениците кој ќе заврши на 3 јуни на 160-тата годишнина од празникот на Пресветото Срце Исусово

Ватикан

Паролин ја затвори јубилејната година за свети Филип Нери

Кардинал Пиетро Паролин Папскиот државен секретар на 26 мај 2016 година со света Литургија во црквата Света Марија во Валичела во Рим попозната како Нова Црква ја затвори јубилејната година

Македонија

Молебен во Рим во чест на Македонските и Сесловенски просветители

На празникот на светите солунските браќа Кирил и Методиј, 24 мај, кои папата свети Иван Павле II ги прогласи за Созаштитници на Европа заедно со свети Бенедикт, во базиликата свети

Ватикан

Папата на новите гардисти им порача да ја продлабочат верата

По свечената заклетва на швајцарските гардисти на 6 мај 2016 година, Светиот Отец на 7 мај 2016 година се сретна со нив рече: Среќен сум што се сретнав со вас и

Ватикан

За 100 дена од Јубилејот 3 милиони поклоненици во Рим

Речиси 3 милиони поклоненици во Рим од почетокот на Светата година. Ова е статистика на првите 100 дена од Јубилејот на милосрдието која ја објави на 14 март монс. Рино

Ватикан

Папата се помоли пред иконата Спасение на римскиот народ

Папата Фрањо по пристигнувањето во Рим од Мексико во четвртокот попладне ја посети базиликата Света Марија Велика.

Ватикан

Во недела папата Фрањо ќе ја посети римската синагога

Со големо нетрпение се очекува посетата на папата Фрањо во римската синагога, која ќе ја посети во недела 17 јануари. Станува збор за трета посета на еден папа

Ватикан

Проповед на Папата: Понизноста е патот до спасението

Јубилејот на милосрдието е побогат со уште една врата на милосрдието. Папата Фрањо на 18 декември попладне во кучата на римскиот Каритас