Tag "Римини"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Надбискупот Галагер: Љубов кон татковината, но и отвореност кон другите

Надбискупот Пол Ричар Галагер секретар за односите со државите се обрати на 21 август на Средбата за пријателство меѓу народите која се одржува во Римини, зборуваше на тема „Права, обврски:

Ватикан Вести

Папата: Културата на отфрлање ја маргинализира и дискриминира личноста

По повод 40. Средба за пријателство меѓу народите папата Фрањо до епископот на Римини монс. Франческо Ламбијаси испрати порака која ја потпиша кардинал Пиетро Паролин, а во која на сите

Вести

Папата: Спортот е незаменливо воспитно средство

Спортот е незаменливо воспитно средство, рече папата Фрањо обраќајќи се до делегацијата учесници на мотоцикл трки во Сан Марино, кои ги прими на 5 септември во Ватикан.

Ватикан

Средба на пријателства:  „Ти си добро за мене“

„Ти си добро за мене“ е темата на XXXVII Средба на пријателства меѓу нардоите која се одржува во Римини. По тој повод Светиот Отец испрати порака на месниот бискуп монс.

Ватикан

Папата: Само Бог може да го исполни човечкото срце

Само Бог може да ја исполни мерката на човечкото срце – стои во пораката која папата Фрањо ја испрати преку кардинал Пиетро Паролин по повод 36. средба на пријателство меѓу