Tag "посета"

Врати се на почетна
Ватикан

Парохот од Аматриче за посетата на Папата Фрањо

Пристигнувајќи во градот Аматриче, Папата најпрво го посети училиштето, после ја разгледа т.н. „црвена зона“, староградските урнатини, а се задржа кратко и во разговор со граѓаните.

Ватикан

Краков: Папата Фрањо го посети болниот кардинал Махарски

Папата Фрањо непланирано ја посети Универзитетската клиника во Краков за да го посетите и да моли за болниот 89 годишен кардинал Франчишек Махарски, поранешен надбискуп на Краков.

Свет

Објавена програмата за посета на Папата на Ерменија

Светиот Отец на 24 јуни 2016 година во попладневните часови ќе пристигне во главниот град Ереван. Прва точка ќе биде Ечмијаѕинската катедрала на Ерменската апостолска црква,

Македонија Сведоштва

„Ги посетувам затвореници и ги учам да ја сакаат Бројаницата“

Папата Фрањо минатата година ја отвори Светата година на Божјото милосрдие, но за Тери Саманиего од Аризона ова милосно време започна пред три години кога во парохиската црква

Ватикан

Папата Фрањо: Сите сме мигранти

„Покажете дека во оваа земја, лулка на цивилизацијата, сѐуште пулсира срцето на една хуманост, способна да ги препознава браќата, која сака да изгради мостови

Ватикан

Кардинал Турксон за посетата на Папата на островот Лезбос

Светиот Отец во сабота ќе го посети грчкиот остров Лезбос како знак на неговата вистинска близина со раселените лица и бегаците, чија состојба е се подраматична.

Свет

Кардинал Паролин ја посети Бугарија

Кардинал Пиетро Паролин, Папски државен секретар, од 19-22 март 2016 година престојуваше во Бугарија. Во Софија ја предводеше Литургија во катедралата „Успение на Пресвета Богородица“

Македонија

Државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин пристигна во Македонија

На 17 март 2016 година во касните вечерни часови државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин пристигна со лет на Алиталиа на аеродромот „Александар Македонски“ во Скопје.

Македонија

Државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин во посета на Македонија

Државниот секретар на Светиот Престол Неговата Еминенција Пиетро кардинал Паролин на 18 и 19 март 2016 година ќе биде гостин на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

Ватикан

Папа Фрањо ги посети младите кои се борат со зависноста

Папа Фрањо, во петок 26 февруари, ненајавено ја посети Заедницата Свети Карло при Италијанскиот центар за солидарност во близина на Кастел Гандолфо.