Tag "посета"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата во недела ќе посети римска парохија

Папата Фрањо во недела 26 февруари 2017 година ќе ја посети римската парохија во Понте ди Ноне

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер за патувањето во Јапонија

Мир, човекови права, разоружувањето, тоа се главните теми за кои надбискупот Пол Р. Галагер,

Вести Македонија

Бискупот Стојанов на посета „Ad limina apostolorum“ во Рим

Скопскиот бискуп и апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов кој е член на Меѓународната бискупска

Ватикан Вести

Папата ќе ја посети Фатима

По повод прославата на стогодишнината од објавувањето на Дева Марија на трите пастири

Ватикан Вести

Кардинал Кох: Папата е многу задоволен од Шведска

За значењето на посетата на Папата на Шведска по повод 500 годишнина од реформацијата кардинал Курт Кох претседател на Папскиот совет за промовирање единство на христијаните

Ватикан Вести

Нема ракополагање на жени во Католичката црква

Папата Фрањо на 1 ноември 2016 година имаше прес-конференција во авионот на која говореше за голем број теми. Прво говореше за прифаќањето на бегалците и мигрантите. Тој го пофали примерот

Ватикан Вести

Папата разговара со новинарите во авионот на летот за Шведска

Ова е важно екуменско патување, помогнете ми неговата смисла да ја направам разбирлива – рече Светиот Отец поздравувајќи околу седумдесет новинари

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе ги посети Милано и Џенова

Канцеларијата за печат на Светиот Престол објави дека папата Фрањо во сабота на 25 март 2017 година ќеја посети надбискупијата Милано.

Ватикан

Парохот од Аматриче за посетата на Папата Фрањо

Пристигнувајќи во градот Аматриче, Папата најпрво го посети училиштето, после ја разгледа т.н. „црвена зона“, староградските урнатини, а се задржа кратко и во разговор со граѓаните.

Ватикан

Краков: Папата Фрањо го посети болниот кардинал Махарски

Папата Фрањо непланирано ја посети Универзитетската клиника во Краков за да го посетите и да моли за болниот 89 годишен кардинал Франчишек Махарски, поранешен надбискуп на Краков.