Tag "порака"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата до младите од Тезе: Бидете оази на милосрдието

„Бидете оази на милосрдието, посебно за бројните мигранти кои имаат потреба да бидат прифатени“. Тоа е пораката на папата Фрањо до 30.000 млади собрани во Валенсија

Ватикан

Порака на Папата: „Победи ја рамнодушноста и освој го мирот“

Во Ватикан на 15 декември е објавена пораката на папа Фрањо за 49. Светски ден на мирот 2016, кој на 1 јануари ќе се слави на темата „Победи ја рамнодушноста

Ватикан

Кој се храни со Евхаристија не може да биде рамнодушен

Папата Фрањо им испрати видео-порака на учесниците од Индискиот национален Евхаристиски конгрес во Мумбаи, кој се одржува од 12 до 15 ноември под мотото:

Македонија

Трајче Георгиев се дружеше со децата со посебни потреби од Струмица и Гевгелија

Парохијата „Свети Иван Крстител“ од Струмица во соработка со здружението „Порака“ од Струмица и „Дневен центар“ – Гевгелија на 22 октомври 2015 година организира дружење на децата со посебни потреби

Колумни Свет

Порака на Светиот Отец за Светскиот ден на Мисиите 2015

Драги браќа и сестри Светскиот мисиски ден во 2015 година се слави во склоп со Годината на посветен живот што дава додатен поттик за молитва и размислување.

Ватикан

Да се води сметка за вистинското добро на човечкото битие

Постојано треба да се имаат во вид принципите за праведна е целосна екологија, која води сметка за вистинското добро на човечкото битие – порача папата Фрањо во пораката во учесниците

Ватикан

Папата: Да се биде мисионер значи да се сака Исус и народот

Мисиите, освен што значат љубов кон Исус, тие се и љубов кон неговиот народ – е една од мислите на папа Фрањо упатена на учесниците на IV национална средбана мисионерски

Ватикан

Папата Фрањо: Да се грижиме со љубов за болните

„Да Му се доверите на милосрдниот Исус, како Марија: Што ќе ви рече, направете го“, тоа е темата на пораката на папата Фрањо за 24-от Светски ден на болните, објавена,

Ватикан

Братството е можно во Европа ако луѓето се отворени кон Бог

Во Европа братство може да се оствари само ако луѓето се отворени кон Бог – рече Светиот Отец во пораката за 1400 годишнината од смртта на свети Колумбан,

Ватикан

Папата упати порака до претседателот Порошенко

Во оваа тешка ситуација се молам за вашата земја и ги поддржувам напорите кои му помагаат на украинскиот народ да оди напред во духот на мирот и повторното обединување