Tag "папа"

Врати се на почетна
Колумни Размислување Свет

Јубилејните години во традицијата на Црквата

Јубилејот е старозаветна институција, самиот збор доаѓа од еврејскиот збор јубал, рог на овен на кој се трубело при (свечено замислениот) чин на прогласување на јубилејна година.

Ватикан

Папата Фрањо за Светата година на милосрдието: Ова е милосно време

Вонредната света година, Јубилејот на милосрдието ќе започнат на празникот Безгрешно зачнување 2015 година, а ќе завршат на 20 ноември 2016 година на празникот Христос Цар на сите созданија.

Ватикан

Телевизиско интервју на Папата: Чувствувам дека мојот понтификат ќе биде краток, 4 до 5 години

Папата Фрањо даде интервју за мексиканска телевизија и се присети на деновите кога беше избран.

Ватикан

Папата најави Година на милосрдието

Папата Фрањо на вечерното славење на покорничка Литургија во базиликата Свети Петар, најави „вонредна света година“, односно „Јубилеј на милосрдието“.

Ватикан

Две години од понтификатот на папата Фрањо

Папата Фрањо е избран две недели откако папата Бенедикт XVI се повлече од службата

Ватикан

Не постои грев кој Бог не може да го прости

Светите Тајни се место на Божјата нежност кон луѓето, односно конкретен начин кој Бог го смислил за да нè прегрне не срамувајќи се од нас и нашите ограничување, рече папата

Ватикан

Или одиш по патот на светоста или по патот на лицемерието

Да дозволиме да нè допре Божјото милосрдие и да одиме по патот на светоста, во спротивно сме лицемери, бидејќи нема трет компромисен пат, порача папата Фрањо во проповедта

Ватикан

На Велики Четврток Папата ќе измие нозе на затвореници

На 2 април, Велики четврток, папата Фрањо ќе се упати кон новиот затворски комплекс Ребибија, во близина на Рим, за да се сретне со затворениците, соопшти ватиканската прес служба.

Ватикан

Папата: Староста е повик и послание

Светиот Отец зборуваше за вредноста и важноста на улогата на дедовците, бабите и останатите стари луѓе членови на семејството и општеството. Нивната молитва е дар и богатство за Црквата.

Ватикан

Бог секогаш ни простува, но сака и ние да простуваме

Гревот не е едноставна грешка, туку поклонување на разни идоли кои што ги имаме, затоа треба да бараме прошка и да простуваме, истакна Светиот Отец во проповедта на 10 март