Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо на ручок со римските пароси

По завршувањето на Литургијата со посвета на елеј во Ватикан, светиот отец ручаше со десетина рисмки пароси, кои беа присутни на Литургијата.

Ватикан

Папата обредот миење нозе го направи на азиланти

Иако сме различни, ние сме браќа и сакаме да живееме во мир – истакна Папата на предводејќи ја света Литургија на Вечерата Господова на Велики Четврток со барателите на азил.

Ватикан

Во Ватикан поставена статуа Исус како бездомник

Статуа на Исус во природна големина, во ликот на бездомник испружен на клупа, обвиткан со тенок покривач, под кој се гледа само стапалта со знаците на клинците

Ватикан

Генерална аудиенција: Љубовта Божја е бескрајна

Светиот Отец во катехезата на Генералната аудиенција на 23 март на плоштадот Свети Петар заборуваше за светото тродневие. Велики четврток, петок и сабота овозможувајќи ни

Ватикан

Три години проповеди од капелата на домот Света Марта

Пред три години, на 22 март Светиот Отец пред градинарите и еколошките работници прв пат во текот на светата Литургија проповедаше во капелата на домот Света Марта.

Ватикан

Папата изрази сочувство по нападот во Брисел

Папата Фрањо испрати порака со сочувство до белгискиот надбискуп Јозеф Де Кесел по терористичкиот напад во вторник 22 март во Брисел. Сочувство изрази и Апостолскиот нунциј во Брисел монс. Џакинто Берлоко.

Ватикан

Папата Фрањо лично ја потпиша  книгата за болните деца

Светиот Отец лично потпиша примерок од книгата „Драг папа Фрањо“, која е поклонета на детската болница во сопственост на Светиот Престол,

Македонија

Писмо на Н.В.П. монс. Киро Стојанов до папата Фрањо

Кон крајот на светата Миса во Катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје која ја предводеше Н.Е. Пиетро кардинал Паролин, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. Киро Стојанов упати писмо до папата Фрањо, кое го предаде ично на кардиналот. Католици.мк ја пренесува во целост содржината на писмото.

Ватикан

Папата ќе ја посети Полска во јули за Светскиот ден на млади

Папа Фрањо, прифаќајќи го повикот на полските епископи и власти, ќе ја посети Полска од 27 до 31 јули оваа година, по повод 31. Светски ден на млади кој ќе се одржи во Краков.

Ватикан

Мајка Тереза на 4 септември ќе биде прогласена за светица

Папата Фрањо на 15 март во текот на редовниот конзисторум во Ватикан го потпиша декретот за канонизација на пет блаженика наведувајќи го и датумот на нивното прогласување за светци.