Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Формирајте свештеници за духовно расудување

Објавен преписот од разговорот на Папата со Исусовците во Полска. „Црквата денес треба да расте во способноста за духовно расудување“ – истакна Папата во текот на неформалниот разговор одговарајќи на прашањата на своите собраќа.

Ватикан

Папата ги испрати ватиканските пожарникари за помош во Аматриче

Како конкретен знак за искажување на близина на жртвите од земјотресот во централна Италија, папа Фрањо испрати група од 6 ватикански пожарникари во Аматриче, град кој е најмногу погоден од оваа природна катастрофа.

Ватикан

Интервју со Бенедикт XVI: Прекрасен татковско-братски однос

Мексико и Куба беа одлучувачки: Во март 2012 година папата Беендикт XVI беше во пасторална посета на овие две земји, а напорите од ова патување го доведоа до размислување дека откажувањето од папската служба е неизбежно.

Ватикан

Наместо катехеза, молитва за жртвите од земјотресот

Папа Фрањо наместо редовните катехези во среда за време на Генералните аудиенции на Плоштадот Свети Петар ги повика собраните верници на молитва за жртвите од земјотресот кој ја погоди централна Италија.

Ватикан

Папата Фрањо упати апел за Украина

Светиот Отец на Генералната аудиенција во среда 24 август, после завршувањето на молитвата за жртвите од земјотресот во Италија, упати апел за Украина.

Ватикан

Папата се заблагодари на Црквата во Полска

Папата Фрањо се заблагодари на Црквата во Полска за Светкиот ден на малди и за гостопримството. Писмото е упатено на 23 август до претседателот на Епископската конференција на Полска

Ватикан

Преку Твитер порака Папата пак ја осуди трговијата со луѓе

Трговија со луѓе и органи, присилена работа и проституција се злодела против човештвото. На Меѓународниот ден на сеќавање на трговијата со робови

Ватикан

Папата: Литургија „извор и врв“ на животот

Папата Фрањо испрати порака по повод 67. Национална литургиска недела во Италија која се одржува во бискупијата Губио. Темата за размислување оваа година е: „Литургијата како место на милосрдието.“

Ватикан

Папата: Да ја зграбиме Божјата понуда за спасение

Во пладневниот наговор Светиот Отец се осврна на евангелскиот дел во кој учениците го прашуваат Исуса малку ли се оние кои што се спасат.

Ватикан

Папата ќе патува на Светската средба за мир во Асизи

20 септември папата Фрањо повторно ќе го посети градот Асизи, во областа Убрија. Папата таму ќе присуствува по повод завршната средба на Светскиот молитвен ден за мирот,