Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Надбискупот Винченцо Паглија именуван на нови служби

На 17 август 2016 година Светиот Отец го именува надбискупот Винченцо Паглија за голем канцелар на Папскиот институт Иван Павле II. за студии на бракот и семејството,

Ватикан

Папата ќе посети конгрес на кардиолози

На 31 август 2016 година папата Фрањо ќе посети конгрес на кардиолози, соопштено е од Канцеларијата за печат при Светиот Престол. Околу 35.000 лекари од 140 земји ќе се сретнат на нивнта годишна средба во Рим.

Ватикан

Кога Исус ја дарува својата милост, не го прави тоа делумно

Христијанската заедница се формира и постојано се обновува во евхаристиското заедништво – рече папата Фрањо за време на Генералната  аудиенција на 17 август 2016 година.

Ватикан

Папата го прими францускиот претседател Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд во среда 17 август беше примен од папата Фрањо во приватна посета. Оваа посета е во знак на солидарност

Ватикан

Основан нов дикастериј за лаици, семејство и живот

Папата Фрањо на 17 август 2016 година објави Моту проприо Sedula Mater, Грижлива мајка, со кој официјално го основа новиот Дикастериј за лаици, семејство и живот.

Ватикан

Папата со порака до „Медитеранот, море на мостови“

По повод меѓународната средба „Медитеранот, море на мостови“ Папата во пораката до учесниците изрази желба таа иницијатива која ги „собира младите од различни народи

Ватикан

Папата: Ослободете ги жените од ропството и насилството

Папа Фрањо на празникот Успение на Пресвета Богородица посака сите жени и девојки да бидат ослободени од тешките и нехумани ситуации на ропството. Ја осуди и „срамната тишина“

Ватикан

Папата: На Црквата не и требаат бирократи, туку ревни мисионери

„Вршејќи го своето послание во светот, на Црквата односно на сите нас ни е потребна помош од Светиот Дух за да не застане од страв или во калкулирање, за да не се навикне на одење во сигурните граници“

Ватикан

Папата ја поддржа иницијативата „ Más por Menos“

Папа Фрањо ја поддржа кампањата „Más por Menos“ (Повеќе за помалку) која се одржува во Аргентина од  10 до 11 септември, во чии рамки се собираат средства за помош на сиромашните во таа земја.

Ватикан

Вечерна богослужба за зачувување на животната средина

Папата Фрањео на 1 септември 2016 година во базиликата Свети Петар во Ватикан ќе служи Вечерна богослужба за зачувување на животната средина, соопштено е од Ватикан.