Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Цивилните жртви ја плаќаат цената на војната

Во наговорот пред молитвата Ангел Господов Папата се осврна на денешниот евангелски дел во кој Исус зборува за правилниот став во вид на конечната средба со Него. На крајот повика на блискост и солидарност со жртви од војната во Сирија.

Ватикан

Папата со порака до екипата на бегалци на Олимписките игри

Папата Фрањо испрати писмо до бегалската екипа, која учествува на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, посакуавјќи им успех во натпреварувањето. Обраќајки се со име до секој од претставниците

Ватикан

Бурке: Посетата на Папата на Асизи фокусирана на милосрдието

Во целост фокусирано на милосрдието и прошката; кратко но многу силно – така новиот директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол Грег Бурке ја опиша посетата на Папата на Асизи на 4 август 2016 година.

Ватикан

Светиот Престол остро го осудува бомбардирањето на училишта и болници

Симон Касас вршител на должноста при Мисијата на постојан набљудувач на Светиот Престол во Обидинетите нации кога на 2 август учествуваше во расправата на Советот за безбедност

Ватикан

Папата во Асизи: Секој треба да сведочи милосрдие

Доаѓајќи во Асизи на 4 август 2016 година по повод 800-тата годишнина од порцијунколската прошка, Светиот Отец истакна дека основачот на фрањевците не можел да бара поголем

Ватикан

Папата за „ужасот“ на родовата идеологија

Родовата иделогија и идеолошката колонизација, проблемот со мигрантите и нивното прифаќање, применувањето на милосрдието и водењето на парохијата во светот кој сèуште е секуларизиран

Ватикан

Папата: Порака до аргентинските епископи

Светилиштето на свети Каетан заштитникот на „Лебот и работата“ во Аргентина се наоѓа во населбата Линиерс во Буенос Аирес.

Ватикан

Папата со два услови до младите за да бидат надеж

Папата Фрањо на средбата со волонтерите во Краков бидејќи не е сигурен дали тој лично ќе биде на следниот Светски ден на млади во Панама, но истакна дека „Петар таму сигурно ќе биде.“

Ватикан

Папата: Не може да се поистоветува исламот со насилството

„Не ми се допаѓа да зборувам за исламско насилство“, бидејќи и крстените католици прават насилство. „Кога би зборувал за исламското насилство

Ватикан

Средба со волонтерите. Говорот на Папата

Светиот Отец на 31 јули 2016 година попладне се сретна со волонтерите при Светскиот ден на млади во Краков и го одржа последниот говор во рамките на посетата на Полска.