Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата упати видео порака по повод СДМ во Краков (+Видео)

Светиот Отец на 19 јули 2016 година – недела дена пред посетата на Полска – а по повод Светскиот ден на млади во Краков, упати пригодна видео порака до младите од цел свет кои се собираат во Полска.

Свет

Новости за Светскиот ден на млади во Краков

Уште неколку дена до Светскиот ден на младите во Краков, се продолжува со подготовките за средбата со папата Фрањо со два милиони млади.

Ватикан

Папата упати телеграма до Генералот на доминиканскиот ред

По повод Генералното собрание на вишите монашки поглавари од Редот на проповедниците во Болоња и 800. годишнина од основањето на редот, Светиот Отец испрати телеграма до генералот на редот, фра Бруно Кадор, доделувајќи му на него и на сите домениканци својот апостолски благослов.

Ватикан

Папата неочекувано телефонираше на властите во Ница

Светиот Отец им телефонираше на властите во француски град Ница погоден од тероризмот, прашувајќи ги како би можел да помогне во поглед на минатонеделниот напад во кој 84 луѓе го загубија животот, додека многу други се ранети.

Ватикан

Папата со порака до младите кои учествуваат на „Заедно 2016“

Светиот Отец испрати видео порака до младите кои учествуваат на собирот „Заедно 2016“ кој се одржува во Вашингтон, во САД. Иницијативата од екуменски карактер е во организација

Ватикан

Гостинот прво треба да се сослуша, да се прими како човек

Во денешното Евангелие евангелистот Лука зборува за Исус кога бил на пат кон Ерусалим, влегол во една куќа во која многу добро го нагостиле две сестри: Марта и Марија (Лк 10; 38-42).

Ватикан

Епископот Аусо: Папата секогаш промовира мирољубив соживот

Папата Фрањо секој ден зборува за меѓурелигиски дијалог јавно и приватно – истакна епископот Мигел Анхел Аусо Гисо секретар на Папскиот совет за меѓурелигиски дијалог.

Ватикан

Атентатот во Ница длабоко го ожалости Папата

Со неверување и во молитва Светиот Отец ги следи вестите за ужасното крвопролевање кое се случи на 14 јули вечерта во Ница, каде камион со брзина од 80 километри на час удри во народот усмртувајќи 84 луѓе.

Ватикан

Папата ненајавено ја посета Комисијата за Латинска Америка

Папата ненајавено го посети седиштето на Комисијата за Латинска Америка, разговараше со потпретседателот на Комисијата, а потоа позборува со секој од вработените во Комисијата.

Ватикан

Програма на Папата за посетата на Грузија и Азербејџан

Папата Фрањо по неодамнешната посета на Ерменија која донесе многу плодови се подготвува за претстојната посета на останатите кавкаски земји Грузија и Азербејџан.