Tag "Папа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан

Кардинал Тагле за јубилејот на милосрдието

Кардинал Луис Антонио Тагле, претседател на Меѓународниот Каритас, оваа недела на духовните вежби за римските свештеници говори за милосрдниот Бог

Ватикан

Кој се храни со Евхаристија не може да биде рамнодушен

Папата Фрањо им испрати видео-порака на учесниците од Индискиот национален Евхаристиски конгрес во Мумбаи, кој се одржува од 12 до 15 ноември под мотото:

Ватикан

Папата Фрањо: Црквата е повикана да служи

Епископите и свештениците треба да го победат искушението  на „двоен живот“, Црквата е повикана да служи, а не да биде „шпекулантка“ – рече Светиот Отец во проповедта

Ватикан

Папата: Полските и германските епископи пример за помирување

„Да го следиме примерот на помирување, од пред 50 години на полските и германските епископи”. Ова стои во писмото на папата Фрањо, потпишано од кардинал Пиетро Паролин,

Ватикан

Папата испрати сочувство за жртвите во Пакистан и Авганистан

Папата Фрањо преку својот државен секретар, кардинал Пиетро Паролин испрати телеграма со сочувство до апостолскиот нунциј во Пакистан по повод силниот земјотрес во таа земја

Ватикан

Папата: Нормите од Пастор бонус и понатаму се во сила

Папата Фрањо на 27 октомври испрати писмо до кардинал Пиетро Паролин ватиканскиот државен секретар во кое што одговара на некои проблеми кои произлегоа во текот на реформата на Римската Курија.

Ватикан

Папата даде интервју за француски неделник

Климатските промени, можност за постоење на живот на други планети, меѓународни кризи, сиромаштво и прогони на христијаните – се некои од темите на кои папа Фрањо

Ватикан

Лицемерието е вирус, кој може да се победи со молитва

Треба многу да молиме за да не се заразиме со „вирусот“ на лицемерието кој освојува со лаги, останувајќи во сенка – е Исусовиот поттик кој папата Фрањо го истакна во проповедта на светата

Ватикан

Папата: Божјата љубов е бесплатна

Треба да се чуваме од закониците кои ги стеснуваат Божјите хоризонти и Неговата љубов ја прават мала – рече во проповедта папата Фрањо на светата Литургија на 15 октомври во домот Света Марта

Ватикан

Се преземаат чекори за посетата на Папата во Мексико

Планот за патувањето на папата Фрањо во Мексико започнува да се конкретизира – рече директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол, о. Федерико Ломбарди.