Tag "Охрид"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Мошти од света Фаустина Ковалска пристигнаа во Македонија

На 25 ноември 2018 година во Католичката црква „Свети. Кирил и Методиј и свети Бенедикт“ во Охрид беа дочекани мошти од големата светица во Католичката црква света Фаустина Ковалска

Вести Македонија

Поклоничко патување на верниците од Секирник за Охрид

На 5 oктомври 2018 година група верници од Секирник заедно со парохот отец Ѓорги Динов се упатија на поклоненичко патување за Охрид преку Битола.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов присуствуваше на прославата 50 годишнина од возобновувањето на Охридската Архиепископија

По повод педесет годишнината од возобновувањето на Охридската архиепископија, Н.В.П. монс. др. Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, присуствуваше на свечената академија која се одржа во соборната

Вести Македонија

Младите од Свети Иван Крстител на Веронаучен камп во Охрид

Веронаучна група од парохијата „Свети Иван Крстител“ Струмица придружувани

Вести Македонија

Средба на бискупот Стојанов со г. Тимотеј во Охрид

На 03 мај 2017 година во попладневните часови во Охрид, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро

Вести Македонија

Верниците од Свети Иван Крстител на поклонение во Охрид и Битола

Верниците од парохијата Свети Иван Крстител – Струмица, предводени од своите свештеници о. Гоце Костов и о. Атанас Сирачев на 11 октомври ги посетија Охрид и Битола. Поклонението започна вечерта

Македонија

Во Охрид промовирана книгата „Божјото име е милосрдие“

Во недела 18 септември 2016 година, членови на бендот Агапе заедно со дон Јошт Мезег ја анимираа Светата Миса во Охрид. После Светата Миса, младите и дон Јошт ја промовираа

Македонија

(Видео) Семинар за обука на волонтерите на Католици.мк и Светлина

Во Пасторалниот центар во Охрид од 27 до 30 јуни 2016 година интернет страницата Католици.мк и христијанското списание „Светлина“ одржаа семинар за обука на волонтери

Македонија

Заврши Летниот камп на Македонски Каритас

Во Пасторалниот центар во Охрид од 14 – 16 јуни Македонски Каритас организираше Летен камп за волонтери и вработените под мотото Оди и ти прави така“ (Лк. 10,37).

Македонија

Заветен ден на блажена Мајка Тереза

Во вторник 5 април 2016 година во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, беше прославен заветниот ден на блажена Мајка Тереза.