Tag "Олимписки игри"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Католикиња го запали олимпискиот пламен на Зимските олимписки игри

Златната јужнокорејска лизгачка Ким Јунa секоја прилика ја користи за сведочење на верата во Христос!

Ватикан

Папата Фрањо: Да се заштити спортот од корупција и комерцијална експлоатација

Спортот треба да биде заштитен од „манипулации” и од „комерцијална експлоатација” и да се зачува неговиот автентичен дух и во него да се учествува „радосно и несебично”.

Сведоштва

Усаин Болд: Најбрзиот човек на светот и чудотворниот медалјон

Златни медали на три Олимпијади, тоа е Усаин Болд, најбрзиот човек на светот, кој на неговите натпревари носи ланче со чудотворен медалјон. Врвниот спортист исто така јавнo го прави знакот

Ватикан

Папата со порака до екипата на бегалци на Олимписките игри

Папата Фрањо испрати писмо до бегалската екипа, која учествува на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, посакуавјќи им успех во натпреварувањето. Обраќајки се со име до секој од претставниците