Tag "Неокатекуменски пат"

Врати се на почетна
Вести Свет

Неокатекуменски пат: Марија Асенсион Ромеро ја наследи Кармен Хернандез

„Тоа не е замена, туку избор „ad experimentum“. Така, иницијатор на црковното движење, Неокатекуменски пат, Кико Аргуељо, заедно со отецот Марио Пеци, го објави назначувањето на 57-годишната шпанка Марија Асенсион

Ватикан Вести

Папата испрати писмо до Кико Аргуело

Нека Бог му помогне на (неокатекуменскиот) пат во секој момент да го шири Евангелието

Вести Свет

Неокатекумени од Јужоафриканската Република заминаа во мисии

Со цел да одговорат на повикот на папата Фрањо за излегување и евагелизирање, 72 мажи и жени

Вести Македонија

Евангелизација на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица

Од 23 април до 21 мај 2017 година со почеток во 16.00 часот на плоштадот Гоце Делчев – Струмица

Свет

Почина Кармен Хернандез, сооснователка на Неокатекуменскиот пат

На 19 јули 2016 година попладне во 85 година од животот почина Кармен Хернандез која заедно со Кико Аргуело во шеесетите години од минатиот век во Шпанија го основаа Неокатекуменскиот

Свет

Неокатекуменски пат: Кико и Кармен „почесни доктори“

Католичкиот универзитет на Америка (Catholic University of America) гиудостои Кико Аргуељо и Кармен Хернандес, основачи и водачи на црковното движење Неокатекуменски пат со титулата „почесни доктори“ по теологија.