Tag "насилство"

Врати се на почетна
Вера Семејство

Совети од Папата

Папата зборуваше за овој проблем co родителите, наставниците и децата – и не се двоумеше да го нарече “Дело на Сатаната”.

Вера Семејство

Помогнете ѝ на вашата ќерка

Нашите ќерки најверојатно ќе се соочат со “злобни девојчиња” во текот на нивните тинејџерски години. Дали се подготвени? Како родители, ние треба да разбереме што всушност значи “злобно девојче” и

Вера Семејство

Брилијантна и нежна стратегија за борба против малтретирањето

Eден креативен начин како родителите да им помогнат на своите деца да бидат подготвени доколку ги нападне насилник.

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за Централноафриканската Република

По завршувањето на молитвата Царице небесна во недела 6 мај 2018 година, папата Фрањо ги повика сите да се молат за народот во Централноафриканската Република, земја која ја посети во

Ватикан Вести

Секое насилство на телото на ближниот е навредување на Бог

Светиот Отец во пораката која ја објави на својот профил на Твитер, на 5 мај 2018 година порача дека секое насилство на телото на ближниот е навредување на Бог.

Ватикан Вести

Папата го осуди насилството во Нигерија

За време на Генералната аудиенција во среда 9 август 2017 година папата Фрањо упати апел за конечен прекин на секој облик омраза и насилство, посебно насилството кое се прави во

Вести Свет

Пораст на насилството врз христијаните во Индија

Во Индија е во пораст насилството врз христијаните: во првите пет месеци од оваа година се забележани 260

Свет

Во Тирана одржан „Global Christian Forum“

Во Тирана заврши Форумот на христијаните (Global Christian forum) кој се одвиваше под мотото „Дискриминација, прогонство, мачеништво: заедно да го следиме Христос“.

Ватикан

Папата изрази загриженост за насилството во Светата Земја

После свечена Миса на канонизација, во недела 18 октомври 2015 година пред молитвата Ангел Господов, Светиот Отец истакна дека со голема загриженост ја следи ситуацијата

Ватикан

Томази: Западот е рамнодушен кон страдањата на христијаните

За време на состанокот организиран во Римини на тема пријателството меѓу народите се обрати монсињор Силвано Марија Томази, постојан набљудувач на Светиот Престол во ООН во Женева.