Tag "Наполи"

Врати се на почетна
Вести Сведоштва Свет

Фратрите возот го претвориле во манастир

Во Наполи се наоѓа еден од најнеобичните манастири на светот.

Ватикан

Треба да се најде време за молитва пред Светата Дарохранителница

При средбата на Папата Фрањо со свештенството во Неапол беше констатирано дека е убаво да се биде свештеник и дека треба секогаш да се најде време за молитва пред Светата

Ватикан

Папата во Наполи се сретна со затворениците

Светиот Отец, по литургијата во сабота 21 март, а по повод апостолското патување во Наполи, го посети локалниот затвор „Џузепе Салва“, каде имаше средба и ручек со затворениците.

Ватикан

Проповедта на Папата на светата Литургија во Наполи

Осврнувајќи се во проповедта на делот од Евангелието во кое луѓето по Исусовиот говор се прашуваат кој е Исус, Светиот Отец рече дека некои тврделе дека Месијата не доаѓа од