Tag "монс. Стојанов"

Врати се на почетна
Македонија

Во скопската парохија одбележан Светскиот ден на болните

На 11 февруари 2016 на празникот Богородица Лудрска во парохијата Пресвето Срце Исусово во Скопје беше одбележан Светскиот ден на болните.

Македонија

Верници од Струмица, Нова Маала и Чанаклија се поклонија пред моштите на Мајка Тереза

Во петок, 5 февруари 2015, година во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје, родната парохија на блажена Мајка Тереза, со свечена евхаристија е прославен

Македонија

Книга на епископот Стојанов: Црквата во служба на човекот

„Црквата во служба на човекот“ е насловот на книгата на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, која неодамна излезе од печат. Оваа богата духовна литература претставува збир

Македонија

Бискупот Стојанов присуствуваше на Теолошко – пасторална седмица во Загреб

Од 26 до 28 јануари 2016 во Загреб се одржа Теолошко – пасторална седмица на тема „Теологија и пасторал на Божјото милосрдие“, на која учество зеде и Н.В.П д-р Киро

Македонија

Кардинал Пуљиќ го прослави својот 25 годишен јубилеј од хиротонијата

Неговото Преосвештенство монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија на 19 јануари 2016 година присуствуваше на свечена Миса во Катедралната црква

Македонија

Бискупот Стојанов го постави дон Томаш Бак на служба во Куманово

Во петок 15 јануари 2016 година во бискупската резиденција во Скопје, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов го прими дон Томаш Бак,

Македонија

На празникот Свети првомаченик Стефан епископот Стојанов служеше Литургија во Гевгелија и Богданци

Неговото Високопреосвштенство монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија на 9 јануари 2016 година ја предводеше светата aрхиерејска Литургија

Македонија

Свештеничко ракополагање во Радово

Неговото Високопреосвештенство монс. д-р Киро Стојанов на вториот ден од Божиќ, Собор на Пресвета Богородица, 8 јануари 2015 година,

Македонија

Епископот Стојанов во Нова Маала

На 7 јануари 2015 годинав во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Нова Маала Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија

Македонија

Владиката Стојанов служеше Божиќна Литургија во Струмица

Неговото Високопреосвштенство монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија на 7 јануари 2015 година ја предводеше полноќната божиќна Литургија