Tag "молитва"

Врати се на почетна
Свет

Верниците со молитва се борат против поставувањето на сатанска статуа во Детроит

Неколку стотици верници се собраа во саботата на света Литургија, на исповед и Евхаристиско обожавање во црквата Свети Јосиф во Детроит за да го изразат своето несогласување

Ватикан

На литургијата со Папата во Гуајакил над милион верници

Помош на општеството за семејството не е „форма на милостина, туку вистински социјален долг“ кон една институција во која се учи на љубов, на служење, на помош.

Ватикан

Молитвата на Папата со припадниците на Обнова во Духот

Папата Фрањо на средбата со припадниците на Обновата во Светиот Дух на плоштадот Свети Петар, непосредно пред почетокот ја молеше следната молитва:

духовнитекстови Размислување Свет

Еве одличен начин како да поминеш 15 минути со Исус

„Не треба многу да знаеш за тоа дека ми се допаѓаш. Доволно е да ме љубиш. Едноставно разговарај со Мене, како да разговараш со најдобриот пријател.“

Ватикан

Папата искажа солидарност со грчкиот народ

спаси неговото достоинство – истакна на прес-конференцијата директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол патер Федерико Ломбарди.

Ватикан

Папата: Исправно молиме ако му простиме на ближниот

Христијанинот треба да биде свесен дека без помошта Господова не може да напредува на животниот пат – истакна папата Фрањо на светата Литургија на 18 јуни во домот Света Марта.

Размислување Свет

Духовно посвојување на неродено дете…

Може да биде твоја понизна и искрена молитва за дете во опасноста на абортус, на кое родителите му предвидeле болна смрт: –       поради непознавање на големината на злото кое го

Размислување Свет

Се разликуваат ли католичките семејства од другите семејства и доколку се разликуваат – по што се разликуваат?

Со приближувањето на Светската средба на семејствата и Синодата за семејството, црквата сериозно и искрено размислува на ова прашање:

Македонија Свет

Радово: Молитва за мир во Македонија

Во недела 17 мај во парохиската црква „Свети Пророк Илија“ во Радово, на молебенот до Пресвета Богородица се молеше за мир во Македонија. Побожноста, посветена за мир беше пропратена со