Tag "млади"

Врати се на почетна
Ватикан

Средбата на Папата со младите во Сараево

Во набискупскиот центар за млади „Иван Павле II“ одржана е средба на папата Фрањо со младите, последната точка од неговата апостолска посета на Сараево, која се одржа на 6 јуни 2015 година

Македонија

Младите од Скопската парохија на еднодневна посета на Пелистер

Во понеделникот на 25 мај 2015 година во организација на капеланот дон Јошт Мезег младите од Скопската парохија го посетија Националниот парк Пелистер.

Ватикан

Папата Фрањо: Сакајте се, како што Христос ја сака Црквата

„Се бара храброст да се љубиме еден со друг, како што Христос ја сака Црквата“, изјави папата Фрањо за време на генералната аудиенција на плоштадот свети Петар, исполнет со верници и покрај жешкото време.

Свет

Папата: Проблемите се решаваат со солидарност

Папата Фрањо во сабота 2 мај на аудиенција прими повеќе од илјада поклоненици од италијанската бискупија Изерниа-Венафро при што нагласи за потребата

Ватикан

Папата ги прими на аудиенција членовите од фондацијата Иван Павле II

Во недела, на 26 април, папата Фрањо ги прими на Аудиенција членовите на фондацијата „Иван Павле II, кој им укажа дека за да биде плодоносна нивната работа треба

Uncategorized Свет

Струмица: Крстен пат со „Ерусалимски ѕидини“

Во сабота навечер 4 април во предвечерието на празникот Цветници – Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим во парохијата Свети Иван Крстител – Струмица се молеше Крстен пат за млади од парохијата

Ватикан

Ангел Господов: Папата мисли на младите и жртвите од авионската несреќа

На крајот од светата Миса на празникот Цветници, папата Фрањо посебно ги поздрави младите и потсети на Светскиот ден на млади, кој ќе се одржи наредната година во Краков,

Ватикан

Папата ја осуди идеолошката колонизација на семејството

Од Наполи папата Фрањо уште еднаш ги осуди „културата на отфрлањето и родовата теорија која е грешка на човечкиот разум и создава само конфузија“.

Македонија

Крстен пат за млади на Водно

Група млади од парохијата „Пресвето Срце Исусово“ Скопје заедно со бискупот Стојанов молеа Крстен пат на Водно.

Свет

Младите денес се посвесни верници од своите родители

Вистина е дека „младите луѓе помалку доаѓаат во парохиските цркви, отколку нивните дедовци и баби, меѓутоа сепак не е мал бројот на оние кои бараат нови облици на заедништво