Tag "млади"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата со младите Богопосветени лица

Папата Фрањо во четврток 17 септември во салата Павле VI во Ватикан се сретна со околу 5000 млади луѓе со посветен живот, кои овие денови се собраа во Рим од целиот свет на средба за темата „Разбудете го светот“.

Македонија

Камп за млади во Паљурци

Од 18-20 септември 2015 година со благослов на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, Католичката црква во Македонија во соработка со општина Богданци организира камп за млади во Паљурци.

Македонија

Македонска група присуствуваше на средбата „Week of the world“ во Израел

Втора година по ред, група од Македонија учествуваше на Mеѓународната средба на млади “Week of the world”, која се одржа од 26 јули до 2 август 2015 година во Израел,

Ватикан

Светска средба на младите кои го одбрале посветениот живот

„Разбудете го светот” – е пораката на Светиот Отец до посветените лица низ целиот свет во годината посветена за нив (Година на посветениот живот), која исто така ќе биде водечки принцип

Ватикан

Папата ги повика младите да не се плашат од бракот

Драги млади, не плашете се од бракот: Христос со својата милост ги следи сопружниците кои се се Него соединети – стои на твитер профилот @Pontifex, кој има над 22 милиони следбеници, а е објавена на 28 јули 2015 година.

Македонија

Заврши Волонтерскиот летен камп во Охрид

Во петок 17 јули 2015 година заврши кампот за млади волонтери, кој се одржа од 13 до 17 јули во Пасторалниот центар во Охрид во организација на Македонски Каритас, а со благослов на Неговото Високо Преосвештенство монс. д-р Киро Стојанов.

Ватикан

Папата до Салезијанците: Образование соодветно на кризата

Потребата за едно „образование соодветно на кризата“ беше наведен како приоритет од папата Фрањо на средбата со заедницата од салезијанската заедница во Базиликата Марија Помошничка.

Ватикан

Папата до младите: Љубовта е жртва за другиот

Папата: Не сакам да бидам моралист, но сакам да кажам нешто што на луѓето не им се допаѓа, што не е популарно. И Папата понекогаш мора да ризикува за да ја каже вистината: љубовта е чиста.

Ватикан

Средбата на Папата со младите во Сараево

Во набискупскиот центар за млади „Иван Павле II“ одржана е средба на папата Фрањо со младите, последната точка од неговата апостолска посета на Сараево, која се одржа на 6 јуни 2015 година

Македонија

Младите од Скопската парохија на еднодневна посета на Пелистер

Во понеделникот на 25 мај 2015 година во организација на капеланот дон Јошт Мезег младите од Скопската парохија го посетија Националниот парк Пелистер.