Tag "млади"

Врати се на почетна
Свет

Млади од Газа на Светскиот ден на млади во Краков

Меѓу учесниците на следниот Светски ден на млади, кој ќе се одржи од 25 до 31 јули во Краков, ќе бидат присутни и млади од Газа. Тоа го потврди за агенцијата СИР, о. Марио да Силва

Ватикан

Папата до младите: Вие сте богатството на Мексико

Младите се најголемо богатство на Мексико, кое не треба да биде жртвувано. Тоа го рече папата Фрањо обраќајќи се кон 100.000 млади, собрани на стадионот

Ватикан

Папата до младите: Бог не ве избира за мали работи

Да се биде милосрден значи да се расте во храбра, великодушна и вистинска љубов, истакна Светиот Отец во пораката за Јубилејот на младите

Македонија

Излет на младите од скопската парохија на Попова Шапка

Во сабота, 9 јануари 2015 година, девет млади од парохијата ,,Пресвето Срце Исусово” од Скопје заедно со парохот дон Давор Топиќ и капеланот дон Јошт Мезег

Ватикан

Папата го прослави својот роденден со младите од “Католичка акција“

„Одете по патот на доброто, прошката, мирот и солидарноста. Отфрлете го злото, војната, одмаздата и себичноста“, тоа беше повикот на папата Фрањо упатен кон околу 60 млади

Ватикан

Папата Фрањо: Работа за младите!

Треба да се направи сѐ што е можно за отстранување на невработеноста на младите. Овој апел го упати папата Фрањо на аудиенцијата за учесниците во Проектот Поликоро,

Ватикан

Папата: Сакате ли да ме развеселите? Читајте ја Библијата

Библијата не е „литературно ремек-дело“ туку „книга како пламенот, книга во која Бог зборува“ – истакна папата Фрањо во предговорот на едно издание на Библија

Ватикан

Папата се сретна со младите од Уганда

Светиот Отец во саботата на 28 ноември се сретна со младите од Уганда, поттикувајќи ги негативните искуства, со помош од Исус Христос, да ги претворат во позитивни.

Македонија

Струмица: Претставена иницијативата на младите „Срце со љубов“

Во недела 29 ноември 2015 година по завршувањето на светата Литургија младите од парохијата Свети Иван Крстител – Струмица ја претставија пилот иницијативата „Срце со љубов“

Ватикан

Папата до младите: Заштитувајте го семејството

Корупцијата која ја уништува личноста, радикализмот кој ги примамува невработените, племенското ривалство кое раѓа непријателство меѓу припадниците на ист народ