Tag "Мајка Тереза"

Врати се на почетна
Македонија

Отворена изложба во Музејот на град Скопје посветена на света Мајка Тереза

Во вторник 06 септември 2016 година во Музејот на Град Скопје се отвори изложба посветена на животот и духовниот пат на света Мајка Тереза, во организација на сестрите

Ватикан

Проповед на кардиналот Паролин на благодарствената Литургија

Кардиналот Пиетро Паролин, Папскиот државен секретар, на плоштадот Свети Петар ја предводеше благодарствена Литургија за канонизацијата на Мајка Тереза.

Ватикан

Програма за Татковинската прослава „Денови на света Мајка Тереза“ по повод нејзината канонизацијата

Недела,04.09.2016 г. o   Веднаш по прогласувањето – Свечена света Евхаристија во чест на новата светица во капелата во Спомен куќата на Мајка Тереза во Скопје.

Свет

Активности во Свети Иван Крстител – Струмица по повод канонизацијата на Мајка Тереза

По повод канонизацијата на Мајка Тереза за светица во парохијата Свети Иван Крстител – Струмица во недела 4 септември 2016 година се одржаа повеќе активности поврзани со нејзиното прогласување за

Ватикан

Папа Фрањо ја прогласи Мајка Тереза за светица

Папа Фрањо за време на светата Литургија на плоштадот свети Петар, пред околу 120 илјади верници ја прогласи Мајка Тереза за светица.

Размислување Сведоштва Свет

Мајка Тереза: Ако некогаш станам светица…

„Ако некогаш станам света – ќе бидам потполно светица на ‘темината’. Постојано ќе бидам отсутна од небото – за да би им палела свеќи  на оние кои на земјата се

Свет

Постулаторот на Мајка Тереза за новата светица

Недела, 4 септмври 2016: канонизација на блажена Мајка Тереза од Калкута. Постулаторот за случајот со канонизацијата, о. Брајан Колодиејчук ни кажа зошто таа веруваше дека ќе биде „светица на темнината“.

Размислување Сведоштва Свет

Мајка Тереза: Верувај му на Исус

„Верувај во Него со слепа и потполна доверба, бидејќи Тој е Исус. Исус никогаш не се менува… Надевај се на Него со љубов, надевај се на Него радосно и весело